Barevné stropy porazí fádnost

0
400
Reklama

ly strop je sázkou na jistotu – bílá barva je neutrální a přistane ke všemu. Od bílého stropu se dobře odráží světlo a místnost působí jasnější. Interiérový design dnes nabízí odvážnější kombinace, proto se nemusíte striktně držet dogmata bílého stropu. Poražte fádnost a vytvořte si originální interiér.

Proč barevný? 

Barva na stropě ovlivňuje vnímání prostoru a podle interiérových designérů vůbec nemusí být výlučně bílý. Strop dokáží zvětšit i jiné odstíny, dokonce se nemusíte bát ani sytých barev. Stačí, když je doplníte o vhodně zvolené osvětlení nebo zkombinujete s harmonizující barvou na stěnách.

Optické iluze

Vhodně zvolený odstín dokáže strop opticky snížit i zvýšit. Výraznou barvou můžete „vyrovnat“ rozdíly mezi stropy v otevřeném prostoru. Příliš vysoký strop natřete barvou z teplého barevného spektra, například žlutou, oranžovou nebo červenou. Vizuálně ho stáhne dolů av místnosti získáte intimnější atmosféru. Studené barvy, jako jsou modrá, zelená či hnědá pomohou vzbudit iluzi, že nízký strop je výše. Velmi dobrý výsledek dosáhnete, pokud stejnou barvou jako strop natřením i užší stěnu místnosti.

Barevný strop a stěny bílé? 

Opačné garde, když strop je barevný a stěny jsou bílé nebo neutrální, působí v interiéru originální. Vždy dodržte pravidlo jedné plochy. Designéři nedoporučují opakovat barevný odstín ze stropu na zařízení nebo doplňcích, aby to nepůsobilo těžkopádné. Důležitá je i sytost odstínu. Pokud máte obavy z barevného stropu, použijte pastelové odstíny. Ty nevytvoří ostrý kontrast a lépe „komunikují“ s ostatním zařízením.

Jak malovat

Při malování stropu barvou buďte důslední. Nanášejte ji směrem, ze kterého dopadá vnější světlo, aby nebyly viditelné šmouhy. Nejprve natřete štětcem okraje stropu, na vnitřní plochu použijte váleček. Barvu nanášejte v co nejširších pruzích. Strop vůbec nemusíte vymalovat celý, dokonce se nemusíte orientovat jen na jedinou barvu. Nátěr může mít vystupující texturu, ale také zaujmout pestrostí. Dokonalé garde barevnému stropu udělají ozdobné lišty a rozety.

Jiný nejen díky barvě

V interiérovém designu neplatí žádný diktát. Strop můžete realizovat podle vlastních představ a vytvořit originální výsledek. Místnost můžete sjednotit například prostřednictvím stejného dřevěného dekoru na podlaze a stropě. Nemáme na mysli obklad á la chata, ale moderní dřevěné lamely. Netradičně, ale stylově působí na stropě tapeta se zajímavým vzorem. Svůj strop můžete zkrášlit i keramickým obkladem s 3D reliéfem.

Reklama