Bezpečně při práci s řetězovou pilou

0
16
Reklama

Práce s řetězovou pilou je náročná a často i nebezpečná. Stačí malá nepozornost a může přijít vážný úraz. Proto je třeba se chránit kvalitním ochranným oblečením a prostředky.

Ochranné oblečení bohužel bývá často opomíjené, a přitom už dávno neplatí, že se jedná jen o výsadu profesionálních dřevorubců. Uvědomte si, že rychlost řetězu řetězové pily je dosahuje již při hobby pil rychlost kolem 20 metrů za sekundu. Pro lepší představivost, 15 metrů za sekundu je například rychlost prudkého větru, který svou silou dokáže ohýbat stromy, zda odchýlit auto, které jde rychleji než 50 kilometrů za hodinu. Je obrovské množství náhod, které se mohou sloučit do jedné nešťastné okolnosti a pila vás přestane poslouchat. Pokud ale dodržujete zásady bezpečnosti při práci, toto riziko dokážete minimalizovat na nejnižší možnou míru.

Při práci potřebujete ochranu před deštěm, chladem a také úrazy. Základem výbavy pro práci s motorovou pilou je přilba s ochranou obličeje, chrániče sluchu a rukavice. Samozřejmostí by mělo být vhodné protipořezové oblečení a pevná obuv s neklouzavou podrážkou a ocelovou špičkou.

Nepodceňujte však výbavu a oblečení a to bez ohledu na to, zda budete "jen" připravovat dřevo na zimu, nebo se chystáte kácet a odvětvovat stromy v lese. Kvalitní a bezpečné oblečení je dokonalý příklad funkčního designu, který se v posledních letech těší rostoucí popularitě. Kalhoty i bundy s ergonomicky tvarovanými ramenními a kolenními částmi a zesílení na nejvíce zatěžovaných místech tak udávají zcela nový trend.

Společnost Husqvarna vyvinula ochranné oblečení s protipořezovou úpravou, kterým se snaží změnit tradiční vnímání tvrdící, že výstroj pro práci s motorovou pilou musí být robustní, nemoderní a drahý. Ochranné oblečení je vyrobeno z prodyšného materiálu a je navrženo tak, aby splňovalo všechny požadované bezpečnostní normy. Aby oděv při práci neomezoval, Husqvarna vyvinula materiál chránící před proříznutím řetězovou pilou, který se skládá z menšího počtu vrstev. Díky tomu je lehčí, vzdušnější a přitom nabízí stejnou ochranu. Ochrana proti proříznutí se skládá z podšívky, kterou tvoří několik vrstev velmi dlouhých vláken. Ty se v případě kontaktu roztočené řetězu pily s oblečením ve zlomku vteřiny namotají na řetěz a okamžitě ji tak zastaví. Tím dokáží zabránit vážnému zranění.

Reklama