Bráško, vyber mi sekačku

0
0
Reklama

"Braško, potřebuji sekačku, vyber mi nějakou," volal mi nedávno můj mladší sourozenec, který má o sekací technice asi takové povědomí jako básník o běžném životě. Ale abych mu mohl zodpovědně poradit, musel jsem si podrobně zmapovat trh, zkrátka zjistit, co se u nás nyní prodává.

S mým bratrem to není zdaleka jednoduché, respektive s jeho pozemky. Sekačku totiž bude využívat na zahradě u rodinného domu i na chalupě. Ta první je malá, rovná a bez problémů ji poseká průměrně výkonná elektrická sekačka. Ale druhý pozemek je spíše pro zahradní traktor. Má přes tisíc metrů a pro běžnou řezací techniku ​​plno nástrah v podobě krtinců, kopečků, jetele a podobných "chuťovek", tak charakteristických pro domáckého zahradu. Traktor ale bohužel nepřipadá v úvahu. V týdnu by ho asi nějaký dobrák zatáhl a časté převážení je z několika různých důvodů vyloučeny.

S nadšením jsem při své návštěvě prodejen konstatoval, že rotační sekačky dneška se vyvinuly do mnoha různorodých podob a variant. Spojovacím prvkem zůstává snad jen nůž rotující v šasi stroje. Základní dělení se provádí na základě typu motoru – buď elektrického, nebo benzínového. Vybírat je pak možné mezi samojízdnou variantou, tedy tím, když sekačka využívá pro pohyb vlastní pohon, a bezpojezdovou variantou – taková sekačka se musí tlačit. Pojezdem mohou být vybaveny nejen benzinové, ale i elektrické modely. Již zmíněná různorodost modelů rotačních sekaček vychází z různorodých potřeb, které se zase zakládají na různorodých pozemcích. Jinými slovy: rotačních sekaček je dnes na výběr velké množství, a to pro většinu typů a velikosti pozemků.

Trendy posledních let navíc ukazují, že se výrobci nesnaží odlišit "jen" technickými parametry, ale také designem a ergonomií. Pryč jsou časy, kdy rotační sekačky vypadaly jedna jako druhá. V dnešní době je možné vybrat konkrétní sekačku i podle vzhledu nebo jednoduše podle toho, zda dobře padne do ruky. Oba jeho pozemky jsou velmi odlišné. Proto mi bylo od začátku jasné, že bude třeba vybrat sekačky dvě. Pro 1 000 m2 plochy náročnějšího terénu nezajistí elektrickou sekačku s nízkým výkonem a malým záběrem už asi nikdo. To chce velký benzínový stroj s pojezdem, vysokým výkonem a objemným košem. S tím se v podstatě automaticky spojuje ocelové šasi, které se nekroutí, ještě lepší z hlediska odolnosti je pak slitina nebo galvanizovaná ocel. Pro bratrovy potřeby mě asi nejvíc zaujaly sekačky s přívlastkem allroad nebo comfort, které se na jeho chalupě určitě neztratí. Skelety pevné jako skála, motory s výkonem až 6,5 koně, vícestupňové převodovky, široké, krátké a nízko položené odhazovací tunely, objemné sběrné koše (až 80 l), které nevyžadují příliš časté zastavování kvůli vysypání trávy – to vše a mnoho dalšího je zárukou úspěchu.

Co se týče druhé zahrady, tam je situace zcela jiná. Jen masochista by si tam vybral velký a těžký stroj s ocelovým šasi. A to bráško, alespoň co mi je dobře známo, není. Proto mu doporučím malou benzinovou sekačku bez pojezdu as plastovými šasi, nebo některý z elektrických modelů. Jejich výhodou je tichý chod, nízká hmotnost, minimální provozní náklady a nároky na údržbu. Na trhu můžeme najít i několik technologických "zajímavostí" jako například Blue Power 37 E od Wolf-Gartenu, jeho kolektorový elektromotor dokáže ušetřit až 50% elektrické energie. Tato sekačka má příkon 650 W, ale její výkon odpovídá 1 400 W. K dalším přednostem patří výborné výsledky při sečení, sběru a mulčování, které dosahuje zásluhou zdvojeného nože.

Tyto sekačky patří k tomu nejlepšímu co jsem na našem trhu našel. Tomu odpovídají obrovské zkušenosti a know-how prodejce, který si je svým zbožím natolik jistý, že nabízí dokonalé servisní zázemí, sedmiletou záruku a mnoho dalších služeb.

Reklama