Bydlení v pasivním domě

0
0
Reklama

Mladá rodina toužila po vlastním rodinném domě. Od začátku uvažovali o energeticky úsporné stavbě, která s sebou přinese nízké provozní náklady. Díky spojení s chytrým architektem se komfortní bydlení, které vyjde jen na 660 eur ročně, stalo realitou.

Mladý manželský pár, který se rozhodl pro stavbu vlastního rodinného domu, oslovil při jeho návrhu projekční ateliér ProjektyDomů.cz. K vzájemné spolupráci dopomohla dobrá reference o jejich práci od známých investora, kterému architekti z tohoto ateliéru v minulosti již dům navrhli. Už od samého počátku měli manželé představu energeticky efektivní, a tedy úsporné stavby v podobě nízkoenergetického nebo pasivního domu. Investor a architekti se rychle shodli na tvaru a dispozičním řešení stavby.

"Naše vize byly od začátku stejné. Tento rodinný dům byl případ, kdy jsme od začátku pracovali jen s jednou verzí návrhu. Často však pracujeme i s pěti variantami řešení. Při tomto rodinném domě se vycházelo z jednoho našeho typového projektu, takže cílení bylo jednodušší, "vysvětluje architekt Korčák, kterou dům navrhl. Projekt, na kterém se shodli, pak následně upravili přesně podle potřeb investora. Majitelé například od začátku uvažovali o rodinném domě s terasou na úrovni 2. NP a další v exteriéru, na který by navazoval venkovní bazén. I to bylo třeba zohlednit při úpravě projektu. "Je důležité už od samotného počátku navrhovat bydlení komplexně s ohledem na celý pozemek, aby se sjednotila koncepce návrhu a byly zohledněny i všechny technické náležitosti, kam patří i připojení jednotlivých prvků v exteriéru," doplňuje Korčák. Zděnou stavbu se architekti po dohodě s majiteli rozhodli realizovat z vápenopískových cihel. "Mezi hlavní výhody materiálu patří jeho malá tloušťka (na stavbu domu byla použita cihla o tloušťce 175 mm), pevnost a objemová hmotnost, což se podepisuje pod lepší akumulaci i akustiku. Průběžné otvory v cihlách slouží na elektroinstalační rozvody, přičemž na takovou pevnou a subtilní stěnu lze zateplovací systém lepit pouze bez použití kotev, "vysvětluje architekt. Při projektování svých domů se ateliér vždy snaží použít co nejjednodušší technologie s co nejnižšími prostorovými nároky. V tomto rodinném domě použili aktivní rekuperační jednotku, která prostřednictvím tepelného čerpadla využívá energii z odcházejícího znečištěného vzduchu. Ta zajišťuje větrání, dohřev vzduchu, přípravu teplé vody i chlazení. Jako sekundární zdroj tepla na zimní období bylo použito elektrické podlahové vytápění.

Rodinný dům už má za sebou i první rok včetně zimy, lze tedy zhodnotit, jaké jsou reálné náklady na elektrickou energii, která se v domě využívá jako jediná. Celkové provozní náklady na vytápění, chlazení, ohřev teplé vody, ale i další činnosti jako vaření, praní či použití PC představují 18 000 Kč, tedy méně než 660 € ročně.

Reklama