Celoroční bydlení ve své chalupě

0
188
Reklama

Celoroční bydlení v chatách a chatkách se stalo stále více vyhledávanou možností bydlení a propadají mu všechny věkové kategorie ve velkých i malých městech. Jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

Mít pohádkovou chaloupku někde na okraji lesa je snem nejedné moderní rodiny. Rychlost života ve velkých městech není pro každého a po období urbanizace se vracíme k stále větší oblibě bydlení na venkově. Volili byste tak i vy?

Jaké jsou tedy výhody celoročního bydlení na chalupě?

Po velmi uvážlivém zvolení lokality je možné užívat si klid přírody, vždy usměvavých sousedů či nějaké to čerstvé vajíčko a maso z obchodu. Ruch velkoměsta zůstává za plotem a vy můžete televizi vyměnit za večerní grilování, práci v zahradě a také si konečně budete moci dovolit velkého psa a nějaké to další zvířátko. Velkou výhodou tohoto způsobu bydlení jsou podstatně nižší náklady na živobytí jako ty, které jsou vytyčeny v městech, a to nejen co se týče například cen potravin, ale komfort venkova mohou upevnit i alternativní způsoby využívání energií – solární kolektory a fotovoltaické články, které si vedle bydlení v klasickém panelovém domě rozhodně nemůžete dovolit.

Nuž, ale ne všechno je ideální

Při zvažování celoročního bydlení na chatě vás může odradit například taková drobnost jakou její zateplení budovy, přívod vody, plynu či elektřiny. Pokud jimi není chata již při koupi vybavena, znamená to navýšení počátečních nákladů, které ne vždy mohou být k dispozici a v případě odlehlejšího místa třeba počítat s několika nulami. Dále je to kolaudace samotné nemovitosti s povolením k trvalému bydlení, což znamená nemalou kopu papírů, její dostupnost do práce a vzdálenost od důležitých jednotek – nemocnic či obchodů.

Pokud ale zmíněné výhody bez mrknutí oka zastíní nepříjemné počáteční náležitosti, určitě je s pořádnou dávkou trpělivosti zvládnete!

Reklama