Chcete okno nad linkou? Inspirujte se jak na to

0
4797
Reklama

Užívat si výhled z okna při vaření či mytí nádobí je snem většiny hospodyněk. Málokterá si ho však dopřeje.

Představy nejčastěji ztroskotají na nevhodné dispozici kuchyně. Kuchyňská linka pod oknem s sebou přináší několik záludností, o kterých byste měli předem vědět.

 
Co s radiátorem? 

V našich končinách má výsostné právo na místo pod oknem radiátor. V případě, že chcete pod oknem osadit kuchyňskou linku, musíte jej přesunout nebo vyřešit vytápění jiným způsobem.
Nelze totiž „zabarikádovat“ radiátor skříňkami, přestože byste v pracovní desce nechali větrací otvory.
Snížili byste efektivnost topného tělesa, náklady na vytápění by stouply a ztížily byste přístup k radiátoru v případě údržby nebo havárie.
Namísto radiátoru můžete do kuchyně instalovat podlahové , konvektorové vytápění nebo infrapanel.

Bez horních skříněk

V běžné kuchyni se nad řadou dolních skříněk většinou nacházejí horní, případně otevřené police. Pokud si chcete dopřát opravdu velkorysý a ničím nerušený výhled do exteriéru, na horní skříňky zapomeňte. Začněte se raději zabývat otázkou, jak vyřešíte úložné prostory, o které přijdete.
Řešením je zvětšení hloubky dolních skříněk, skříňky na protilehlé straně nebo samostatná místnost – spižírna, které tento handicap vyrovnají.

Klasické okno

Kuchyňskou linku vyskládat i v místnosti s menším oknem. Parapetní deska přispěje ke zvětšení odkládacího prostoru. Důkladně zvažte, co pod okno umístíte. Nejméně problematické je prostor využívat jako pracovní plochu. Při osazení dřezu dodržte odpovídající vzdálenost.
V opačném případě vám může baterie překážet při otevírání okna.
Vhodnější je okno, které se otevírá odsouvání křídla do strany nebo nahoru. Pokud je dřez příliš blízko, při mytí nádobí může voda frká na okenní tabuli, co na krásném výhledu rozhodně nepřidá.

Na plyn zapomeňte

Ani varná deska přímo pod oknem není ideální řešení. Nesmí být plynová, protože průvan může plamen uhasit. Vhodnější je určitě sklokeramická nebo indukční varná deska.
Vysoká teplota a vlhkost z vaření zapříčiní rosení okna, proto budete muset častěji větrat.
Vrásky na čele vám může způsobit výběr vhodného typu digestoře. Klasický nepřichází v úvahu, naštěstí, pestrá nabídka v obchodech umožňuje sáhnout po typech, které se v případě potřeby vysunou z pracovní plochy.

Úzké okno podél linky

Toto je řešení, které přispěje k prosvětlení místnosti, hodně výhledu si však neužijete. Pozitivem je, že nebrání umístění horních skříněk na stěně.
Okno zároveň supluje klasickou zástěnu, proto počítejte s častější údržbou. V prostoru nad varnou deskou se rosení skla nevyhnete.

 

 

 

Reklama