Chyby v koupelně, kterých si architekti všímají

0
16
Reklama

Samozřejme, všichni si domácnost zařizujeme tak, aby se líbila především nám a abychom se v ní dobře cítili. No přiznejme si, jistou roli hraje i to, že pěkným interiérem chceme udělat dojem na naše hosty.

Můžeme si také stokrát říci, že nám je názor druhých ukraden, hlavní je to, co se líbí nám. Znáte však hospodyňku, která před příchodem návštěvy neuklidí a nepoumýva koupelnu? Pravděpodobně byste takovou hledali těžko. 

Překvapivě, architekti si nebudou až tak velmi všímat, zda máme fialové nebo hnědé ručníky. Pravděpodobně jejich nechá chladnými i to, zda máme v koupelně plastový pohárek na zubní kartáčky nebo keramický. Jsou však věci, které si laici hned neuvědomí, zato odborníkům hned udeří do očí .

1. Špatné světlo

První chybou, která se dá zároveň nejsnáze odstranit, je výběr zářivky. Přestože trend nás vybízí na úsporné zářivky, které se do plné síly rozsvítí postupně (zpravidla to trvá více než minutu), koupelna je místnost, ve které potřebujeme světlo hned. Na rozdíl od obývacího pokoje, ve které je postupné rozsvěcení dokonce příjemné. V koupelně a na toaletě se obvykle nezdržíme tak dlouhý čas, aby úsporná zářivka přinesla opravdu efektivní finanční nebo energetickou úsporu.

Kromě vhodné zářivky však třeba myslet také na dostatek světelných zdrojů: například kolem zrcadla, aby se domácí paní mohla namalovat aniž by jí na tváři vznikaly podivné stíny. Důležité je také dobré světlo ve sprše (při odstraňování chloupků na nezaplacení).

2. Příliš mnoho nebo různorodých povrchů

Kombinace různých typů dřeva, dlaždic, obkladaček, rozličné materiály … některé koupelny připomínají vzorkovny nábytku. Druhým extrémem je povrchová nuda. To jsou koupelny, které jsou zcela bez nápadu a hlavně bez toho, co architekti nejvíce ocení: charakter. Najít správnou míru, jak zkombinovat materiály tak, aby v koupelně nevznikl materiálový cirkus, ale ani nuda, vůbec není snadné.

3. Uniformita bez nápadu

Nezáleží na tom, zda jste zamilovaní do provensálského stylu nebo naopak milujete moderní minimalismus. Architekt si všimne, či koupelna (a nakonec i celé bydlení) má charakter, cosi specifické, typické jen pro vás – nebo jako fádní napodobeninu a konformita. Domácnost přece není hotelový pokoj určena všem a zároveň nikomu konkrétnímu.

4. Zapomínání na vlhkost

Fungující ventilátor nebo dostatečně velké okno, které vyvětrá koupelnu po osprchování, je překvapivě věc, kterou nám v redakčním průzkumu zmínilo 6 z deseti architektů. Kdo by to řekl, že odborníci si všimnou takovou banální a nevýraznou věc, však? Roky zkušeností jejich zjevně učí myslet prakticky.

5. Kluzké podlahy

Chcete si otestovat, zda se váš architekt či jiný poradce opravdu vyzná v řemesle? Začněte s ním diskutovat o podlaze. Ti zkušení totiž myslí několik let dopředu. Je jim jasné, že koupelnu nebudete brzy měnit, a tak vyberou takovou, která je nejen momentálně módní, ale hlavně bezpečná. Uklouznutí totiž hrozí nejen seniorům.

 

Reklama