Chystáte se se sázet stromky? 10 chyb, kterým se vyhněte

0
424
Reklama

Stačí pár jednoduchých pravidel při sázení – a ušetříte si námahu i peníze, pokud by se stromečku po zasazení nedařilo.

Bylinky lze koupíte za pár centů, ale stromky, to je dražší záležitost. Při jejich sázení proto vyplatí dodržet pár poměrně jednoduchých zásad, aby se rostlina rychle ujala.

1. Srostlé kořeny

Pokud rostlina dlouho čekala na prosazení, může se stát, že její kořenový systém kompletně vyplnil plastový květináč a kořínky se poskrúcali do kompaktního „balíčku“. Pokud byste stromeček nebo větší rostlinu jen vybrali a postavili do země, těžko by rozvíjela kořeny do šířky – a pod náporem větru by se mohla ukázat jako velmi vratká.

Opatrně rostlinu vyjměte z platového obalu a po okrajích udělejte 4 rovnoměrně rozmístěné řezy, aby se kořínky uvolnily. Na spodku udělejte nožem X.

2. Kořeny v pytlovině

Velké rostliny se zvyknou v zahradnictvích prodávat s kořenovým systémem zabaleným v pytlovině. Třeba ho při sázení odstranit nebo nechat tak? Pokud jde opravdu o pytlovinu z přírodního materiálu, můžete ji na kořenech nechat, jen uvolněte šňůrky nebo plastové spoje, které balíček drží pohromade.Vrecovina se časem rozloží. Takže stačí jen dát pozor na to, aby se kořeny mohly rozvinout. Případně na textilii udělejte pár ostrých řezů, když stromek vložíte do připravené jámy. Dejte však pozor, abyste při řezání nepoškodili i kořeny.

3. Suchá jáma

Jedna ze základních chyb, kterou při sázení lze udělat, je – slabě zvlhčená jáma. (Nebo naopak, příliš mnoho vlhkosti v jílové půdě.) V každém případě, dopřejte si při sázení čas a nejprve udělejte malý test: Vyhlubte dostatečně velkou jámu na stromeček. Zalijte ji vodou téměř po vrch.

Pokud se do 15 – 20 minut voda nevsákne, stromečku by se nedařilo, neboť jde o těžko propustnou zeminu. Na tomto místě tedy raději zasaďte rostliny, které milují vlhkosť.Ak voda opadla, můžete začít se sázením – a i hlínu jste si tímto testem dobře připravili!

4. Sázení natěsno

Přestože jste si ze zahradnictví přinesli chabé hůlky, při dobré péči z nich brzy budou řádně stromy nebo široké keře. Myslete už při sázení na to, jaké rozměry by asi měl mít dospělý strom. Pokud vidíte, jak pod ním sedíte na lavičce, bude vám jasné, že jednotlivé stromky nemůžete sázet blízko sebe.

5. Konkurující tráva

Samozřejmě, je romantické ležet pod stromem na měkké travičce, ale pro čerstvě zasazený stromek je tráva vlastně konkurencí. Některé druhy trav dokonce vylučují látky, které zpomalují růst stromů. Jakoby tušili, že jejich koruna jim brzy ukradne slnko.Ak chcete, aby stromeček rychle rostl, vyplejte mu zpod kmene nejen plevel, ale i trávu.

6. Šetrné mulčování

Druhým extrémem při sázení je příliš velkorysé rozhazování mulče. Někteří zahradníci ho dokonce návrší kolem kmene stromu a vytvoří tak mulčový pahorek. Tím však zbytečně zvýší vlhkost kolem kmene – což zvýší i riziko napadení škůdci nebo plísněmi.

Správně by mulčovací směs měla být až asi 5 cm od kmene – a stejně hrubá by měla být i její vrstva nad kořeny.

7. Mělké sazení

Nejvhodnější čas na sázení je po dešti. Tehdy se snadněji kope, takže si nebudete šetřit síly a vykopete dostatečně hlubokou jámu. Mělké sázení totiž způsobí, že stromek poroste pomaleji, kořeny nebudou dostatečně hluboko a při silnějším větru ho může vyvrátiť.Vyberte stromek z plastového obalu – nebo Rozbalte z pytloviny, odhrabte vrchní vrstvu sypkého mulče a podívejte se, kde se opravdu začíná kmen. Do jámy by měl zapadnout tak, aby se na začátek kmene vešlo asi 2 cm zeminy.

8. Hluboké sazení

Na druhé straně, ani příliš hluboko posazený stromek v jámě není žádná výhra. Dokonce, choulostivější druhy dřevin to může i zlikvidovat. Například javor zpravidla posazení do příliš hluboké jámy přežije, stejně jako stromy zvyklé na stoupající a opadajúcu hladinu řeky. No ovocným stromům příliš hluboké jámy neprospívají.

9. Vylepšená hlína

Vykopali jste jámu a chcete dopřát stromku to nejlepší: rašelinu, výživu, kompost … Namícháte si tedy fantastickou zeminy, ať mají kořeny dostatek živin. Na tom není nic špatného, až na to … Že takové vylepšování má i svá rizika: Především, pokud je okolní hlína v zahradě opravdu vyprahlá a nekvalitní, kořeny zasazeného stromečku se nepohnou ze své pohodlné zóny. Takže se připravte na to, až po správnosti byste měli vykopat mnohem (!) Větší jámu!

Za druhé namíchaná zemina obohacená o komport, rašelinu či písek má tendenci fungovat jako houba. Nasákne do sebe více vlhkosti, než může být stromečku příjemné.

10. Málo vody

Nejčastějším důvodem, proč se stromeček po zasazení neujme, bývá, že příliš šetříte vodou. Tak po vyhloubení jámy, jak po zasazení stromečku. Jistě, kořeny jste úhledně zakryli hlínou a nechcete toto zahradnické veledílo pokazit proudem vody. No popravdě, první dny po zasazení netřeba tak velmi dbát na pravidelnost hliněné sukýnky kolem kmene – důležitější je dostatek vody. A minimálně první rok třeba stromeček alespoň jednou týdně vydatnější polít.

 

 

 

Reklama