Velká rekonstrukce: co můžete udělat sami a co nechte na odborníky

0
21
Reklama

Lidi jsou šikovní, zruční a kreativní. Není nic neobvyklého, že mnozí se s velkým odhodláním a chutí sami pustí do rozsáhlé rekonstrukce. Vždyť na internetu najdete návod na cokoliv. Některé řemeslné práce však vyžadují znalosti a zkušenosti. Které rekonstrukční práce můžete udělat sami a na které raději zavolejte odborníky?

Drobné práce v interiéru

Typická práce, která je vhodná i pro začátečníka a můžete na ní ušetřit, je malování stěn. Zde nehrozí bezpečnostní riziko ani závažné chyby, nepotřebujete drahé ani specializované vybavení, tak směle do toho. I nahodit nové omítky je poměrně jednoduché. Před zahájením prací si prostudujte postupy, které vysvětlují správnou techniku, abyste se vyhnuli chybám.

Kosmetické úpravy

S rekonstrukcí souvisí různé jednoduché činnosti s velkým efektem. Zvládne je každý trochu šikovný člověk. Například nový nátěr skříněk, výměna klik na dveřích a lince, výměna krytů zásuvek. Šikovní kutilové mohou pustit do kladení obkladů a dlažby. Důležitá je kvalita vypracování, neboť amatérská práce může znehodnotit drahý materiál.

Demoliční práce

Větší částku z rozpočtu ušetříte svépomocným bouráním. Před zahájením renovačních prací třeba takříkajíc „připravit půdu“. Na to, abyste odstranili starou podlahu, dlaždice či tapety nepotřebujete výjimečné schopnosti. Jde o středně náročnou práci s nízkou mírou rizika. Potřebujete jednoduché vybavení, fyzickou sílu a chuť.

Exteriérové terénní úpravy

Potřebujete položit venkovní dlažbu, postavit plot nebo vybetonovat terasu? I tyto práce patří do kategorie -ještě zvládnu. Práce na čerstvém vzduchu je prospěšná pro zdraví, takže spojíte příjemné s užitečným.

Které práce přenechat odborníkům?

 Přestože vám odvaha nechybí, buďte sebekritičtí. Obecně je třeba na odborníky nechat veškeré činnosti, na které nemáte kvalifikaci. Mnohé řemeslné práce jsou nebezpečné a chyba při nich může mít fatální následky. Ačkoliv neohrozíte přímo svůj život, neodbornou manipulací můžete způsobit škody na majetku. Odstranění chyb vám několikanásobně prodraží celou rekonstrukci. Které to jsou?

Práce s elektřinou, plynem a vodou

Rekonstrukční činnosti spojené s elektřinou jsou vysoce rizikové a pro laika nebezpečné. Pokud nemáte kvalifikaci, najděte si na výměnu rozvodů dobrého elektrikáře. Kritériem výběru nemá být nejnižší cena, ale co nejlepší doporučení. Rovněž se netřeba pasovat do role mistra, pokud jde o plynové rozvody. Natáhnout vodoinstalační potrubí se nemusí zdát jako nejtěžší práce. Udělat pevné a kvalitní spoje je kumšt. Důležitý je správný průměr jednotlivých trubek a jejich spád. Ošklivě vymstít se může i na pohled malá chyba.

A co střecha? 

Pokud je třeba na střeše vyměnit pár poškozených tašek, můžete. Ale pokud potřebujete zcela novou střechu, raději to nechte odborníkem. Kromě toho, že jde o nebezpečnou práci ve výškách, velkou pozornost je třeba věnovat kvalitě realizace. Nesprávné položena hydroizolace nebo napojení žlabů k rozvodům dešťové vody mohou způsobit zatékání a značné škody na celé nemovitosti.

 

 

Reklama