Cihla na kuchyňské podlaze: Studená zbytečnost nebo stylová záležitost?

0
75
Reklama

Zamilovali jste si venkovské kuchyně, kde se střídá tvrdá cihla s jemnou krajkou a rozbité nádobí s moderním vybavením?

Cihla má v kuchyni své místo navzdory silné konkurenci jiných materiálů. Můžeme ji obdivovat na stěnách nejen v rustikálních, ale i v moderních a industriálních interiérech. A bez pochyby patří i na podlahu.
Pálená cihla je totiž trvanlivý materiál s nádhernou barvou. Drobné nepravidelnosti a barevné odchylky, které jsou pro ni typické jí dodávají správnou dávku originality.

Stále jiná

Cihla je výrazný architektonický prvek a při jejím použití na podlaze nehrozí monotónnost. Stačí zkombinovat několik odstíny a ukládáním vytvořit různé vzory, například vazbu kobercovou, rybinovou, blokovou. Zajímavé jsou ručně vyráběné cihly s pečetí výrobce.
O popularitě terakoty svědčí pestrý výběr v obchodech, které nabízejí interiérovou cihlovou dlažbu různých velikostí ve tvaru čtverce, kosočtverce, obdélníku i šestiúhelníku. Cihlová podlaha má svůj typický vzhled, ale pokud chcete jiný, výraznější odstín, můžete ji natřít barvou.

Nenáročná údržba

Cihla je pórovitá, proto je důležité chránit ji před vlhkostí pravidelnou impregnací. Při klasických cihlách se povrchová úprava realizuje původní metodou pomocí lněné fermeže a včelího vosku nebo moderními technologiemi.
Staré cihly, které jsou znečištěny nánosem vápenné malty, můžete vyčistit roztokem kyseliny solné. Podlaha z cihlové dlažby je impregnovaná výrobcem vůči vodě i skvrnám, proto nevyžaduje speciální údržbu.

Plusy i mínusy

Podlaha z cihel vám bude spolehlivě sloužit dlouhá léta. Je odolná vůči běžnému poškození, otěru i ohni. Pokud se přece některý kus poškodí, snadno jej vyberete a vyměníte. Přínosem cihlové podlahy je její přírodní původ a recyklovatelnost. Pokud vás omrzí, můžete ji rozebrat a cihly použít jinak.
Překážkou není ani cena, protože můžete použít nové i již používané cihly. Pozitivem cihlové podlahy je schopnost hospodařit s teplem. Cihla akumuluje teplo a udržuje stabilní teplotu iv chladné zimě, proto je vhodná pro podlahové vytápění.
Odolnost a tvrdost cihlové podlahy může být nevýhodou, kterou pocítíte zejména při dlouhém stání. Zmírnit tlak na klouby a záda pomůže umístění měkké podložky nebo koberce na exponovaná místa.
Pokud použijete k vytvoření podlahy „poctivou“ cihlu, počítejte s tím, že dokonalou rovnost nedosáhnete a na některých místech je budete muset kompenzovat použitím podložek pod nábytek.
Navzdory krásnému vzhledu je cihla těžká a pokud ji chcete použít na patře, je zbytečnou zátěží pro konstrukce .

Reklama