Cihlová stěna v bytě

0
34
Reklama

Ne každý bydlí v starém cihlovém domě. My ostatní "tehlychtiví", kterým tento materiál učaroval natolik, že si ho chceme nastěhovat domů, si musíme poradit jinak.

Jednoduchou alternativou k dosažení vzhledu neomítaného cihlového zdiva je použití cihelných obkladových pásků. Na stěně, sloupech, barech či krbech působí přirozeně. Věrně napodobují lícovou cihlu, mají nepravidelný tvar bez ostrých hran, jsou barevně různorodé a jejich povrch může být docela zvrásněný. Vyrábějí se v různých odstínech, čili pokud chcete světlejší cihlovou zeď, máte si z čeho vybírat a platí to i opačně.

Na lepení pásků lze použít jakoukoliv lepicí maltu určenou na keramický obklad. Aby se zajistilo pevné spojení pásků s podkladem, je dobré je rubovou stranu před lepením očistit od prachu suchým kartáčem nebo štětcem – kus po kuse. Je to sice trochu pracné, ale vaše preciznost se odrazí na výsledku jen v dobrém. Předem si připravte potřebné množství pásků. Pak se už nebudete muset zdržovat a práce vám půjde od ruky.

Životnost obkladu závisí na kvalitě podkladu. No a nejlepším podkladem je samozřejmě rovná a pevná omítka. Před nanášením lepicí malty se doporučuje lokální nerovnosti odstranit a podklad napenetrovat.

Na výsledný vzhled obložené stěny mají vliv i tloušťky spár a barva spárovací malty. Přestože je šířka spár věcí vkusu a důkazem preciznosti toho, kdo bude pásky lepit, platí nepsané pravidlo, že šířka spár by neměla být menší než 10 mm. Spárovací malta se nanáší spárovací pistolí nebo špachtlí (s ní je práce trochu "špinavější"). Když malta zaschne, dostat její cákance dolů ze zdi může být problém, proto hned po vyspárování jistého úseku očistěte pásky od zbytků malty. ‚

Dobrá rada
Stínohru cihel a spár vynikne při šikmém dopadu slunečního světla či umělého osvětlení. Proto ještě před nákupem materiálu pozorujte slunce, kam a kdy v pokoji dopadá. Pomůže vám to nejen při rozhodování, kterou stěnu obložit cihlou, ale i při umisťování umělého osvětlení.

Staré cihly, například z bourání dvorů či venkovských chalup, se rovněž dají znovu využít. Pokud se nedrobí, nebyly použity například v stájích ani jiných hospodářských budovách, čili nejsou nasáklé čpavkem a vlhkostí, lze je zužitkovat i v interiéru. Zejména z estetického hlediska jsou cenné cejchované kousky (se znakem nebo nápisem od výrobce). Syrovost cihly a její nepravidelnost jsou vítány v interiéru – ve venkovském i moderním. Kromě klasického obkladu lze takové cihly využít například i jako svícny – navrtejte do nich dva otvory ve velikosti čajové svíčky, vložte svíčky a je to hotové.

Reklama