Co byste měli vědět před koupí bazénu

0
11
Reklama

Velikost

Asi dvě třetiny bazénů, které se v současnosti realizují, mají menší rozměry (do 8 × 4 m). Pokud si chcete v bazénu i zaplavat, máte dvě možnosti – bazén můžete doplnit protiproudem, při použití kterého nezáleží na velikosti bazénu, nebo si můžete nechat postavit opravdu velký bazén se šířkou 3 až 4 m délkou minimálně 12 m.

Tvar

Tvarové možnosti se odvíjejí od materiálu. Pokud se rozhodnete například pro železobetonový bazén, může mít prakticky jakýkoliv tvar. Stále více se však upřednostňuje klasický obdélníkový tvar, který využívá maximum prostoru a zároveň se dá nejlépe překrýt či zastřešit.

Hloubka

Na dovádění ve vodě i plavání vám plně postačí hloubka 1,2 m, která je zároveň bezpečnější i pro děti. Při hlubších bazénech se zbytečně ohřívá a udržuje vodní masa, kterou v podstatě vůbec nepotřebujete.

Vstup

Základním řešením je vstupní žebřík, který se však většinou používá již pouze ve veřejných bazénech. Prakticky u všech soukromých bazénech se vstup řeší pomocí schodiště, které může být vnější (vystupuje z tvaru bazénu) nebo vnitřní (je umístěno uvnitř bazénu). Vnější schodiště je méně nákladné a lze při něm využít celou plochu bazénu. V poslední době je stále oblíbenější vnitřní schodiště. Zmenšuje sice prostor na plavání, ale pokud je umístěno v rohu bazénu, dá se ve zbývající části pohodlně plavat po celé délce.

Překrytí versus zastřešení

Překrytí snižuje odpařování vody, pomáhá udržovat její teplotu, chrání bazén před nečistotami a může sloužit i jako ochrana proti pádu. Základním řešením je letní bublinková fólie s ručním navíjením, která ale neplní bezpečnostní funkci. Lamelové překrytí, které se umisťuje na okraj bazénu nebo se zabuduje přímo do něj (lamely se navinout během dvou až tří minut), je estetičtější a zároveň bezpečnostní – testuje se na zatížení dospělou osobou. Pokud máte v blízkosti bazénu více vegetace (stromy, keře), vyplatí se investovat do zastřešení, které ho dokonale ochrání před nečistotami, pomůže ohřívat vodu v něm a plní i bezpečnostní funkci. V poslední době jsou oblíbené zejména nízké modely, které jezdí na kolečkách.

Umístění

Místo, kde má bazén stát, by měl navštívit kvalifikovaný specialista. Zohlednit je třeba typ pozemku, prostředí, bezpečnost, způsob využití a priority investora. Nejvhodnější je slunné místo v dostatečné vzdálenosti od vegetace.

Reklama