Co byste měli vědět před stavbou zimní zahrady

0
29
Reklama

Zimní zahrady poskytují celoroční komfort a kontakt s exteriérem. Propouštějí přirozené světlo do interiéru a díky solárním ziskům se podílejí i na celkovém snížení spotřeby energie v domě.

Jelikož jde o nákladnou investici, dobře si zvažte jaké materiály, technologie a dodavatele vyberete. Nejoblíbenější konstrukce zimní zahrady tvoří hliníkové systémy, jejichž benefitem je zároveň vyřešení problému s tepelnými mosty či odvodem sražené vody na zasklených plochách. Kovové systémy lze kombinovat i s plastovými prvky a celkově tak zvýšit jejich odolnost. Samozřejmě, vedle zachování estetické stránky konstrukce, například díky volbě široké palety barev.

„Se stavbou zimní zahrady má ideální počítat už při stavbě domu. Má být navržena jako samostatný obytný prostor, nejlépe s minimální rozlohou 15 m2,“ uvádí odborník Zdeněk Orava. Počítat však třeba s tím, že výše nákladů bývá o třetinu vyšší, než jsou běžné náklady pro stavbu zděné místnosti.

Kam se zimní zahradou?

„Ideální je orientovat zimní zahradu na jižní stranu, protože v zimních měsících ji dokáže slunce lépe prohřát. Situovaná může být na přízemí a přirozeně tak navazovat na vnější zahradu, „vysvětluje Zdeněk Orava. „Pokud chcete dobře využít každý kousek místa, můžete zimní zahradu vytvořit také na patře.“

S výběrem vhodného řešení pomůže certifikovaný odborník, který zvolí optimální konstrukci odolávající všem rozmarům počasí, zajistí odbornou montáž a garantuje tak její správné fungování.

„Při stavbě zimní zahrady lze využít individuálně prvky nebo se rozhodnout pro komplexní systém. Zvolená konstrukce významně ovlivní fungování zimní zahrady, stejně tak její celkový vzhled. Priorita však zůstává na kvalitních okenních výplních a jejich stínění. Vyplatí se upřednostnit certifikované systémy se zárukou kvality, „uzavírá odborník.

Reklama