Infrasauny mají oproti klasickým finským saunám mnoho výhod. Nižší teplota je přijatelná i pro děti a dospělé, kteří horko hůře snášejí, infrakabinu lze umístit i do bytu a používat ji v průběhu celého roku. Infrasauny jsou proto stále oblíbenější a jejich nabídka i vybavení stále širší.
Jak fungují infrasauny?
V úvodu si připomeňme, jak vlastně infrasauny neboli domácí infrakabiny fungují. Infrasauny pracují na principu infračervených paprsků vycházejících ze speciálních zářičů (většinou keramických nebo karbonových), které zahřívají lidské tělo, aniž by docházelo k ohřívání okolního vzduchu. Infračervené záření je neviditelné a lidské tělo ho vnímá jako teplo. Právě díky tomuto záření se lidské tělo prohřívá hluboko ve svalových tkáních. K intenzivnímu pocení dochází již při teplotách okolo 50 stupňů Celsia, oproti klasické finské sauně, kde teplota dosahuje 80 až 100 stupňů Celsia. Právě takto vysoké teploty nedělají spoustě lidí dobře a nevydrží v klasické sauně ani pár minut. V infrakabině naopak dýcháme vzduch o teplotě 20 až 55°C, nedochází tak k přehřívání ani nepříjemným pocitům.
Na co je infrasauna dobrá?
Pobyt v domácí infrakabině bychom měli pravidelně absolvovat, nejen proto, abychom se v chladných dnech prohřáli. Infrasaunování má spousta dalších pozitivních účinků na naše zdraví i krásu.
1. Saunováním se z těla vylučují škodliviny, jedy a minerální zplodiny, jako je například řada těžkých kovů, alkohol, nikotin, cholesterol a další.
2. Pravidelným saunováním posilujeme imunitní systém, zvyšujeme otužilost i obranyschopnost organismu a uvolňujeme klouby a svaly.
3. V sauně podstupujeme jakousi formu kardiovaskulárního tréninku – naše tělo reaguje na prohřátí kůže, svalů a vnitřních orgánů zvýšením srdečního rytmu. Jde o velmi přínosnou zátěž vedoucí k tréninku a zlepšení kondice kardiovaskulárního systému. Je tedy po konzultaci s lékařem vhodná i pro osoby s kardiovaskulárními obtížemi, protože zátěž je velmi mírná.
4. V infrasauně hubneme – za 30 minut pobytu v infrasauně spálí tělo 600 i více kalorií. Díky teplu se krevní cévy uložené v tukové tkáni, lépe rozšiřují a prokrvují. Tukové kyseliny uložené v tukových buňkách jsou tímto procesem vylučovány lymfatickým systémem z těla ven. Infrakabina je také nejlepším prostředkem proti celulitidě.
5. Saunování v infrasauně také vhodnou léčbou kloubů, namožených svalů a zad – hloubkové teplo má pozitivní vliv na léčbu artrózy, nervových bolestí, ztuhlosti kloubů nebo svalových křečí. Vhodná je ale také pro sportovce jako prohřátí před výkonem nebo jako regenerace po něm.
6. Saunováním mládneme – pravidelné návštěvy infrasauny pomohou ke zpomalování stárnutí kůže, zvyšuje se elasticita a napětí kůže. Pokožka zůstává měkká a hebká. Saunováním se zlepšuje také akné, ekzémy, psoriasis, popáleniny, jizvy a nejrůznější poškození kůže.
A jakou infrasaunu vybrat?
Infrakabiny mají jednu obrovskou výhodu. Jedná se vlastně o stavebnice ze dřeva a dají se velmi jednoduše sestavit, zapojit do zásuvky a umístit prakticky kamkoliv v domě. Menší infrasauny o rozměrech 90x90x190 cm, určené pro 1 osobu, se vejdou i do koupelny. Sauny pro 2 osoby už mají šířku většinou 120 centimetrů. V rodinném domě, na chalupě nebo ve větším bytě ale jistě najdeme vhodně místo – technická místnost, hala, pokoj pro hosty, větší koupelna, domácí posilovna, pracovna apod. Infrasauna může mít různé vybavení. Standardem je topidlo a osvětlení. Topidlo je lépe volit karbonové – karbonová topidla totiž vyzařují infračervený paprsek v širším spektru než keramická. Pro větší komfort je v kabinách umístěno také rádio, mp3 přehrávač, ionizátor (obohacuje vzduch o lehké záporné ionty a imituje tak čerstvý lesní vzduch, osvěžuje lidské tělo a redukuje stres), solné kameny (solné krystaly mají pozitivní vliv na lidskou psychiku a pozitivně ovlivňují imunitní systém, jejich zahřátí tento účinek ještě zvyšuje) nebo barevná terapie.