Co můžete v říjnu udělat pro zpestření zahrady

0
11
Reklama

V říjnu zpestří vaši zahradu keř s nebesky modrými květy, ale pustit se můžete i do výsadby na jaře kvetoucích cibulovin do vegetačních nádob. Přečtěte si, jak na to.

Nebesky modré květy

Na podzim kvete v zahradě hodně trvalek, ale jen minimum krov. Příkladem je ořechoplodec (Caryopteris clandonensis). Tento nevelký, maximálně 1,5 m vysoký keř pochází z Japonska a Číny a po celou podzimu krásně kvete. Květy jsou fialovomodré, tvoří se na jednoletých výhonech, lákají užitečný hmyz a dokonale harmonizují s jemným stříbřitým olistěním. V poslední době vyšlechtěno množství atraktivních kultivarů, například se sivožltými listy, případně s bílým nebo nažloutlým olemováním listů. Jde o teplomilnou dřevinu, která potřebuje teplejší chráněné místo a sušší vápenatou půdu. Na místech se zamokření půdou se jí pravděpodobně nebude dařit. Nejkrásnější tato dřevina rozkvétá na slunném místě. Během tužší zimy může namrznout, ale po jarním řezu se dokáže rychle zregenerovat. Vynikne jako solitér, nízký živý plůtek, na okraji trvalkových záhonů, v předzahrádkách, ale iv skalkách. Rostlina je pěstitelsky nenáročná a vhodná i do větších vegetačních nádob na terasy.

Namísto záhonu nádoba

Kvetoucí cibuloviny nemusí na jaře zářit jen na zahradních záhonech. Stejně nádherně rozkvetou i ve vegetačních nádobách. Vysadit je třeba již v tomto období – jejich nabídka je nyní zároveň nejširší. Třeba jen dostatečně prostornou nádobu a substrát určený k pěstování balkónových rostlin a cibulovin. Nádobu si můžete vysadit buď jedním druhem, nebo pestrou směsí nižších a vyšších druhů i kultivarů. Hloubka výsadby závisí na velikosti cibulí a je dobré ji dodržet. Vrstva substrátu nad cibulí by měla být vždy dvojnásobkem výšky cibule. Mezi jednotlivými cibulemi je nutné ponechat rozestupy, aby měli dostatek prostoru na bezproblémový růst. Cibule zasypte substrátem, zalijte a umístěte ven na chráněné místo. Pokud hrozí silné mrazy, je lepší nádobu přenést do světlé chladné místnosti.

Reklama