Čtete si na záchodě? Založte si tam knihovnu

0
17
Reklama

Mnoho lidí si pobyt na toaletě zpříjemňuje listováním v časopise, ba dokonce jsou i tací borci, kteří tam stihnou přečíst celé kapitoly knih. My jsme se podívali blíže na to, jak si v malém prostoru vytvořit dostatečnou zásobu „záchodového čtení“, která bude zároveň estetická.

Toaletní vzdělávání

Dětský gastroenterolog Ron Shao si jednou tak seděl na toaletě a asi neměl nic ke čtení. Zamyslel se totiž a – v hlavě mu skrsla nápad na záslužnou výzkumný úkol: zjistit, kolik lidí také trůní v oné místnosti s časopisem nebo knížkou na kolenou a zda to má spíše pozitivní nebo naopak negativní vliv na činnost střev. Může například vést k hemoroidům? Nebo pomáhá jako relaxační technika při zácpách?

Patříte do „ZČ“ klubu?

Výsledek jeho průzkumu: více než polovina lidí se přiznala k tomu, že „ZČ“ je jejich tajným koníčkem. Typický profil fanouška „ZČ“ je: muž, spíše mladší, s vyšším vzděláním a administrativním nebo manažerským typem práce.Svoju práci publikoval s povzdechnutím , že vědci bohužel tento společenský fenomén zcela opomíjejí, což je až zarážející a navíc – velká škoda, protože zjevně jde o zvyk, kterému lidstvo holduje od vynalezení tištěných knih!

Zvyk starý jako vynález knih

Ron Shao našel dokonce písemný doklad z období středověku, ve kterém anonymní autor životopisu sv. Řehoře popisuje jeho oblíbené chvíle na toaletě, protože „poskytují perfektní samotu pro nerušené čtení“. Z pozdějšího období se zase zachovalo vyjádření jistého lorda Chesterfield, který referoval o případu „moudrého muže, který umně využil čas v oné místnosti na to, aby přelouskal dílo Horacia „.
Americký spisovatel Henry Miller byl prý známý tím, že měl na záchodě poměrně slušnou sbírku knih. O některých prý dokonce říkal, že jinde si je tak nevychutná. (Často v této souvislosti zmínil román Ulysses od irského spisovatele Jamese Joyce.)

Noviny lepší než mobil

Podle odborníka na hygienu, Dr. Vala Curtise, který je mimochodem také členem „ZČ“ klubu, je čtení papírových tiskovin z hlediska hygieny dokonce bezpečnější než mnutí prstem po monitoru mobilu nebo tabletu. Mikroby totiž těžší přežijí na pórovité ploše napuštěné tiskařskou barvou. Pokud se tedy při tlačení také rádi něco nového dozvíte, založte si na toaletě miniknihovnu.

 

 

Reklama