Co dělat, aby cibuloviny vydržely dlouho ve váze

0
308
Reklama

Přinesli jste si z trhu či z vlastní zahrady kytici řezaných květin? Potěšte se z jejich krásy o pár dní déle díky našim praktickým tipům.

– Řezané květiny nedávejte do vázy se studenou vodou. Po příchodu domů je rozbalte, nechte pár minut na vzduchu. Následně seřízněte konce stonků čistým nožem, odstraňte přebytečné listy a květy vložte do vázy s vodou o teplotě kolem 30 ° C. Pokud použijete vodu z vodovodu, nechte ji několik minut odstát, aby z ní zmizely vzduchové bublinky.

– Pokud květiny řežete ze své zahrady, vyberte si vhodný čas. Narcisy ani tulipány by neměly být naplno rozkvetlé a měli byste je řezat brzy ráno, kdy jsou ještě plné vody a nejsou vystaveny teplému slunečnímu záření.

– Tulipány potřebují hodně vody, ale i tak nevydrží ve váze déle než pár dní. Jejich život můžete prodloužit jednoduchým trikem. Kytici tulipánů při přinesení z obchodu rozvažte a stonky zkraťte. Takto upravenou stonek na několik sekund podržte nad plamenem svíčky nebo ji ponořte do vařící vody. Rostlinka se tak stáhne a ve váze vám vydrží i více než týden.

– Narcisy jsou kapitola sama o sobě. Dříve, než se rozhodnete je řezat, nasaďte si rukavice. Lepkavá tekutina může podráždit pokožku. Květiny řežte dříve, než se jim zcela otevřou puky. Stonek krátce ponořte do horké vody a následně vložte do vázy s vodou pokojové teploty nebo něco teplejší. Narcisy nekombinujte s jinými jarními květinami, protože způsobí jejich dřívější vadnutí. Pokud se přece nechcete vzdát kombinované kytice, nechte narcisy do dalšího dne v samostatné nádobě, aby se škodlivé látky vyplavily.

– V květinářství seženete speciální přípravek, který nasypete do vody ve váze a rostliny tak vydrží mnohem déle. Prášek nebo granule se rozpustí a obohatí vodu o výživné látky a dezinfekční přísady, které zabraňují množení škodlivých mikroorganismů. Voda tak nezapáchá a netřeba ji vyměňovat tak často.

– Pokud nejste zastáncem chemie, do vody vložte kousek černého uhlí, stroužek česneku nebo použitý sáček ze zeleného čaje. Tyto tři „babské“ rady by jim měly pomoci a prodloužit jejich krásu o pár dní.

– Řezané květiny začnou postupně vadnout. Můžete jim pomoci tak, že stonek znovu seřízněte, vodu vyměníte a umyjete vázu.

– V prostorách s živými květinami nekuřte, ani vázu nestavte k misce s ovocem. Řezané květiny špatně reagují na ethylen a proto rychleji vadnou.

Reklama