Dobré rady před koupí bazénu

0
6
Reklama

Vlastní zapuštěný bazén se v současnosti pro mnohé stává samozřejmostí a spolu se zahradou představuje jeden z hlavních benefitů bydlení v rodinném domě. Než se pro něj rozhodnete, dobře zvažte nabízené možnosti i své potřeby.

1 Na čem nešetřit

Nejčastější chybou při výběru a koupi bazénu je skutečnost, že si na začátku vymezíte určitou částku, kterou jste ochotni do bazénu investovat av rámci které chcete mít vše najednou – samotný bazén s filtrací, zastřešení, automatické dávkování nebo elektrolýzu, tepelné čerpadlo, protiproud, automatický vysavač a jiné. Abyste si pak mohli dovolit všechny prvky najednou, šetří se nakonec na každém komponentě, tedy i na samotné konstrukci bazénu a filtraci, což je zásadní chyba. Bazén z nekvalitního materiálu s nedostačující filtrací nikdy nebude plnohodnotný – jde o nejdůležitější prvky, proto při jejich výběru určitě zbytečně nešetřete.

2 Jak na nákup příslušenství

Je dobré si uvědomit, že všechny další doplňky a příslušenství nejsou potřebné pro základní fungování bazénu. Během první sezóny vám určitě postačí samotný bazén s filtrací a současně si sami prověříte, které prvky byste v bazénu uvítali a které jsou pro vás naopak zbytečné resp. si vytvoříte seznam těch, které byste uvítali již nyní a které byste si rádi pořídili v budoucnosti. Pokud vše nekoupíte ve spěchu na začátku, budete mít možnost lépe popřemýšlet, porovnat si různé typy produktů, resp. si je i odzkoušet.

3 Výběr filtrace

Při výběru filtrace máte na výběr tradiční pískovou filtraci nebo filtrační jednotku bez potrubních rozvodů. Pokud jsou dobře navrženy, poskytnou vám obě varianty požadovanou kvalitu vody. Výhodou filtračních jednotek nebo panelů je jejich snadná a rychlá instalace a skutečnost, že nepotřebují žádné potrubní rozvody ani prostupy do bazénových stěn, které by v budoucnu mohly být příčinou úniku vody. Nemalým plusem je i to, že nevyžadují žádné technologické zázemí.

4 Jakou konstrukci zvolit

Bazénová konstrukce může být v současnosti vyrobena z různých materiálů, jakými jsou plast, laminát, nerez ocel nebo železobeton. Plastové bazény (výlisky) jsou sice nejlevnější, jejich životnost je ale ve srovnání s ostatními materiály mnohem nižší.Plast je navíc citlivý na teplotní rozdíly, které jsou v našem kontinentálním podnebí nemalé – bazénová konstrukce tedy „pracuje“, může se zvlnit, dokonce až popraskat.Ostatní typy konstrukcí jsou sice nákladnější, jejich životnost je ale prakticky neomezená (zvláště v případě těch železobetonových).

5 Povrch pod drobnohledem

Osobitou pozornost věnujte i povrchu bazénu, který je v trvalém kontaktu s bazénovou vodou. U plastových a laminátových bazénů je v kontaktu s vodu samotná bazénová konstrukce. Myslete na to, že chemicky udržována bazénová voda je vždy trochu agresivní, v důsledku čehož může povrch bazénu časem zdrsníme. Stejně může působením UV záření vyblednout (iv případě, že má UV ochranu), případně se mechanicky poškodit (například při čištění). Změny jsou pak nevratné. I v případě bazénů, které jsou vybaveny linerem (speciální výstelkou z PVC), který zajišťuje vodotěsnost nádrže a minimalizuje riziko úniků, hrozí jeho opotřebení. Ve srovnání s plastovými nebo laminátovými konstrukcemi je ale výhodou takových bazénů (zejména železobetonových), že liner můžete jednou za 15 až 20 let prostě v průběhu jednoho dne vyměnit, díky čemuž prakticky získáte nový bazén.

Nepodceňte předběžné zpracování

Všechny doplňky a příslušenství s výjimkou filtrace si můžete pořídit i později, už na začátku je ale dobré myslet na jejich instalaci v budoucnosti. Pokud například uvažujte o zastřešení, připravte si dostatečně rozlehlou zpevněnou plochu kolem bazénu, na kterou se zastřešení později instaluje. Pokud uvažujte o elektrolýze soli, tepelném čerpadle nebo sprše, je třeba již při instalaci bazénu natáhnout příslušné elektrické rozvody a vodovodní potrubí. Náklady na tento krok jsou minimální av budoucnu vám zaručí snadnou instalaci bez nutnosti kopání a narušení ploch kolem bazénu.

2368725-img-bazen

 

Reklama