Praktický pomocník do zahrady

0
19
Reklama

Je největší plochou v zahradě, vytváří koberec, na kterém se hrajeme s dětmi, užíváme si piknik s přáteli, či jen tak lenošíme. Bez něj velkou zahradu asi těžko představit. No něco za to i ptá. Trávník je nejrychleji rostoucí plocha v naší zahradě.

Nejčastější činností je přitom sekání. Čím je teplota vzduchu a půdy vyšší, tím rychleji probíhají fotosyntetické procesy a tedy rychleji se vytváří zelená hmota – jinými slovy, trávník intenzivnější roste.

Už od začátku však musíme dbát na základní pravidla. Při prvním a posledním sečení v sezóně by měla být výška posečené trávy o něco vyšší než obvykle, a to z důvodu, aby tráva na jaře rostla, aby jí vyhlédli pletiva a aby tak byla trvanlivější a odolnější.

Pravidelným sekáním udržujeme správnou výšku, ale výsledkem je, že tráva neustále ztrácí biomasu, a tím i živiny. Pokud chceme, aby dobře rostla a byla schopna bojovat s plevelem, houbovými chorobami a škůdci, musíme její ztracené živiny pravidelně vracet v podobě hnojiva. Pro dobré a efektivní sečení je  nutné dodržet čtyři základní pravidla: správná výška sečení, nabroušený nůž, vysoké otáčky nože a vhodné, tedy suché počasí.

Výška posečené trávy

Množství posečené trávy dramaticky ovlivňuje objem vytvořeného odpadu, jehož množství roste úměrně se snižující se výškou trávníku. Na druhou stranu větší výška posečeného trávníku může znamenat kratší interval sečení, což zase zvyšuje udržovací náklady. Při správném sekání by neměla být zkosená více než 1/3 délky stébla trávy. Zkušenosti ukazují, že pro růst trávníku je nejlepší výška posečené trávy mezi 50 a 100 mm. Pokud je výška posečené trávy nižší než 50 mm, roste riziko poškození rostliny – malá výška snižuje biomasu kořenů a tráva se tak stává méně odolná vůči ztrátě vody. Letní slunce ji může doslova spálit. Malá výška posečené trávy (tzn. Méně než 30 mm) zvyšuje opotřebení žacího krytu sekačky a riziko poškození při zasažení kameny. Snižuje také její životaschopnost a trvanlivost.

Ostré nože

Sekání představuje pro rostlinu stres. Listy trávy jsou poškozené a přes poraněné místo uniká voda a rostlinu to ještě více vysiluje. Navíc představují otevřené rány vstupní bránu pro různé patogeny, nejčastěji však pro spóry hub, které dokáží trávník velmi rychle a snadno infikovat. Proto je velmi důležité, abychom dosáhli co nejčistší a ostrý řez. Jen tak totiž snížíme nebezpečí dehydratace a chorob. Tupá čepel nože ohýbá a láme trávu, čímž dělá řez zubatým a hrubým. Ve srovnání s nabroušeným nožem může mít tupá čepel nože za následek vyšší spotřebu paliva až o 20%.

Suché počasí

Klasické rotační sekačky se při sekání mokré trávy často zahlcují, ucpávají a špatně funguje také sběr do koše. Pokud je nutné sekat za vlhka, měla by být snížena rychlost pojezdu sekačky. Zabrání se tím tvorbě trsů. Rovněž by délka sečení stébla měla být kratší než při sečení za ideálních podmínek. Ventilační otvory sběrného koše musí být čisté a průchodné.

Mulčování

Mulčování je typ sečení, při kterém je tráva posečená na drobné částečky, které se vrátí na trávník, kde se rychle rozloží. Působí zde jako hnojivo, přičemž trávník je vyživován ekologickým způsobem. Při mulčování by se měla zkosit maximálně 1/3 délky stébla trávy. Protože tráva obsahuje 80 až 85 procent vody, odřezek se rychle rozloží. To je také důvod, proč za normálních okolností mulčování nezpůsobuje vznik travní plsti. Vzhledem k maximální délku stébla při sečení si však mulčování vyžaduje trochu vyšší frekvenci sečení. Mulčování přináší řadu výhod. Travní odpad se nemusí skladovat ani kompostovat, ale naopak se zvyšující se vrstvou humusu se snižuje potřeba hnojení nejméně o 50%. Mulčování poskytuje i upravenější vzhled trávníku na rozdíl od zadního či bočního výhozu trávy. Pokud se ale mulčování uskutečňuje pravidelně iv době, kdy tráva příliš neroste (například během teplých letních měsíců nebo pozdě na podzim, když už přišel mráz), probíhá dlouhý nebo vůbec žádný rozklad. V tomto případě zde je riziko, že se vytvoří travní plsť.

Náš tip!

Robustní konstrukce a žací ústrojí z jednoho kusu materiálu, centrální nastavení výšky sečení či variabilní rychlost pojezdu – to jsou výhody sekačky Husqvarna LC . Díky patentované technologii AFTech dosáhnete při sečení skvělé výsledky.Žací nůž je navržen tak, aby při rotaci vytvořil vzestupný proud vzduchu. Tento proud vzduchu zvedá trávu, aby bylo zajištěno rovnoměrné sekání trávníku. Proud vzduchu dopravuje posečenou trávu přes vyhazovací žlab do sběrného koše. Tímto způsobem se plní koš velmi efektivní, což vám umožní sekat trávu dlouho a bez přerušení. Kola sekačky mají dvě kuličková ložiska, které umožňují snadný pojezd. Optimální trakce se zase dosahuje použitím agresivní vzorku pneumatik. Ventilační otvory jsou umístěny dolů, čímž se snižuje prašnost a hluk.

JAN448ba0_profimedia_0054750438

 

Reklama