Domácí infrasauna pro zdraví i požitek

0
8
Reklama

Saunování je v našich podmínkách oblíbenou aktivitou, kterou vyhledávají nejen sportovci, ale i mnozí další, kteří chtějí načerpat nové síly a udělat něco dobrého pro svůj organismus. Stále více příznivců si nacházejí právě infrasauny. Co byste o nich měli vědět?

První infrasauna byla zkonstruována před několika desítkami let jako alternativa tradiční finské nebo mokré ruské sauny. Infrasauna vytváří prostřednictvím zářičů infračervené paprsky, které lidský organismus – pokožku, svalovou hmotu i klouby – cíleně přehřívají až do hloubky 4 cm. Jde o bezpečnou technologii, využívanou například iv dětských inkubátorech.

Účinky infrasauny

Pobyt v infrasauně zlepšuje prokrvení jednotlivých partií lidského těla, snižuje svalové napětí (zmírňuje bolesti) a stimuluje pocení, při kterém se z těla spolu s pak vyplavují i ​​nežádoucí látky. Intenzivní prokrvení pokožky, pohybového ústrojí a dalších orgánů zlepšuje i látkovou výměnu, čímž dochází k očistě a obnově organismu. Saunování se postará o relax a odbourání stresu, jakož i zvýšení obranyschopnosti, tedy posílení imunitního systému. Pomáhá i při léčbě kožních onemocnění, revmatismu a artritidy, posiluje kardiovaskulární systém a zmírňuje projevy celulitidy. Saunováním se čistí i pleť – odstraňuje se z ní nečistota i odumřelá kůže.

V čem je odlišná?

Ačkoli infrasauna představuje jiný způsob péče o tělo jako klasická finská sauna, stále vychází z této tradice. Jedním z jejích hlavních plusů je skutečnost, že ji mohou využívat i ti, pro jejichž klasická sauna není z důvodu zatížení organismu vhodná (astmatici, lidé se srdečními chorobami či s vysokým krevním tlakem). V klasické finské sauně je teplota 90 až 100 ° C a návštěvník proceduru opakuje dvakrát až třikrát. V infrasauně se teplota pohybuje na úrovni 40 až 60 ° C a procedura se zpravidla provádí pouze jednou. Při nižších teplotách (asi 30 ° C) lze infrasaunu využít k ohřátí se před cvičením. Mezi jednotlivými procedurami ve finské sauně se tělo zvykne ochlazovat ve studené vodě, v případě infrakabin lze tělo ochladit ve vlažné vodě, případně se neochlazuje vůbec. Výhodou infrasauny je i nižší vyhřívací čas – asi 15 minut

Podle čeho si vybírat?

Infrasauny lze dělit, a tedy i vybírat, podle počtu osob, které ji mají současně využívat. Na trhu se nejčastěji setkáte se saunami pro jednu až čtyři osoby. V nabídce jsou však i větší modely až pro šest lidí. Další možností je dělení podle použitého materiálu. Infrasauny se vyrábějí především ze dvou druhů dřeva – jedlovce kanadského nebo cedru. Jedlovec kanadský představuje oblíbenou klasiku – neobsahuje žádnou pryskyřici, tedy nemá ani příznačnou vůni. Jinou variantou je cedr. Ten již obsahuje esenciální oleje, které mu propůjčují příjemnou vůni. Cedrové dřevo prakticky neobsahuje boule, díky čemuž vypadá velmi celistvě. Disponuje i výbornými tepelně izolačními vlastnostmi, je však náchylnější na drobné poškození. Důležitým parametrem výběru je i způsob ohřevu. Infrasauny jsou vybaveny karbonovými nebo keramickými zářiči, přičemž keramické mohou být i světelné, tzv. red light, s charakteristickým osvětlením. Vzájemně se liší rychlostí nahřátí, životností, jakož i cenou. Neméně důležitým kritériem je i design infrakabiny.

Umístění, montáž, zprovoznění

Infrasaunu lze umístit do jakéhokoliv temperovaného interiéru. Může stát v koupelně, zimní zahradě, hale nebo iv ložnici. Menší modely totiž zaberou jen o něco více než 1 m2 plochy, takže se pro ně najde místo iv méně rozlehlých prostorách. Výhodou infrasauny je, že při jejím provozu není zapotřebí žádné speciální odvětrávání – nevytváří totiž páru a ani v ní není vysoká teplota, takže plně postačí přirozená cirkulace vzduchu v prostoru. Stejně není nutný ani přívod a odtok na vodu. Montáž a zprovoznění infrasauny nejsou náročné. Nejsou potřeba žádné stavební úpravy a celý proces nezabere díky stavebnicovému systému dvěma osobám více než 35 minut. Potřebná není ani speciální elektrická přípojka se silnějším jističem. Příkon infrasaun se pohybuje na úrovni 1,15 až 2,1 kW, na zprovoznění tak plně postačí běžná 230 V zásuvka.

Proč se infrasauny vyrábějí ze dřeva a jak na něj mají dopad změny teplot?
V případě infrasaun je dřevo základním materiálem, který je díky svým tepelněizolačním vlastnostem a na dotek příjemnému povrchu na tento účel zcela ideální. Dřevo, ze kterého je infrasauna vyrobena, v důsledku ohřevu a ochlazování stále pracuje, na proces saunování to ale nemá zásadním vliv. Jelikož teplota nedosahuje hodnotu 100 ° C a více, reakce jsou minimální.

Údržba a náročnost provozu

Údržba infrasauny není náročná – zpravidla postačí dodržovat základní hygienická pravidla a na samotné čištění použít vhodné prostředky, především produkty na čištění dřevěných ploch a na impregnaci dřeva. Minimální jsou i provozní náklady .
Povrchová úprava

Dřevo v infrasaunách se povrchově upravuje pouze z vnější strany – používá se ochranný lak. Z vnitřní strany se povrchově neupravuje.

Výbava

Pro větší komfort mohou mít infrasauny v závislosti na konkrétním modelu vnější resp. vnitřní dotykový ovládací panel, ionizátor, který likviduje mikroorganismy, vnitřní i venkovní osvětlení, poličku na knihy či nápoje, věšák na ručníky, opěradla nebo anatomické lavice. Obohatit jejich možná io rádio / MP3 s dálkovým ovládáním, případně o funkci změny barvy vnitřního osvětlení.

Účinnost

Závisí na zvolené technologii infrazářičů a také od jejich vlnové délky. Platí, že čím je vlnová délka menší, tím intenzivnější je účinek na organismus. Infrasauny s větší vlnovou délkou mají zejména relaxační účinek.

.

Reklama