Dům slavné vražedkyně k prodeji odvážili byste se tam v noci zavřít oči?

0
21
Reklama

LIzzie Bordenová sekeru vzala a své matce 40 ran dala. Když viděla, co udělala, otci 41 uštědřila. Americká rýmy o tajemné vraždě se zakládá na skutečném prípade.Lizzie Bordenová je pravděpodobně jednou z nejznámějších amerických vražedkyň. Na její „počest“ vznikla nejen známá  písnička v muzikálu, ale dokonce celá opera, několik filmů, knih a také televizní seriál (s Christinou Ricci v hlavní roli). Christina Ricci jako Lizzie Bordenová v televizním seriálu.

4. srpna 1892 policie našla v domě Bordenovcov dvě mrtvá těla. Patřily manželem Andrewovi a Abby Bordenovcom az jejich vraždy byla obviněny křehké, nesmělé a zbožně dívka – Lizzie Bordenová. Proč vyšetřovatelé dospěli k otmu, že právě ona by byla schopná zavraždit svého otce a nevlastní mámu?

Nepochybně, Lizzie (a také její starší sestra Emma) se vymykala americkému standardu: 32-letá a stále bez manžela, macechu oslovovala „paní Bordenová“, přesto, že ji vychovávala od šesti let. (Jak to však s výchovou bylo opravdu, těžko posoudit. Služka Bordenovcov totiž během vyšetřování vypověděla, že Lizzie a Emma jen výjimečně mohli jíst u stolu s rodiči.)

Andrew Borden vyrostl v skromných poměrech a přesto, že se vypracoval na velmi úspěšného podnikatele, byl známý svou lakotou. A i strohými, možná až krutými manýry. Podle jedné z historek, krátce poté, co Lizzie postavila malý holubník pro holuby v stodole, její otec je všechny pozabíjel sekyrkou, protože „zbytečně lákaly děti“.

Navzdory několika podezřelým, vyšetřovatelé z vraždy obvinili právě Lizzie, která působila podezřele tím, že měnila svou výpověď, působila chaoticky, odmítala odpovídat i na otázky, které jí mohly před soudem pomoci. Na konci soudního procesu ji však čekala svoboda. Porota složená z 12 mužů potřebovala jen 20 minut na to, aby ji uznala nevinnou. Následně, nikdo jiný z vraždy obviněn nebyl.

Existuje několik hypotéz, kdo mohl být (kromě Lizzie) vrahem Bordenovcov. Dalo by se říci, že co kniha / film / seriál, to nová teze. Od služky, s níž mohla mít údajně Lizzie poměr, po starší dceru Emmu, Lizzinho strýce Johna až po jejím nevlastního bratra Williama (z otcova nemanželského poměru). Zajímavé je, že po osvobození se Lizzie vrátila do Fall River. Ne však do rodičovského domu (v němž je dosud „strašidelný“ penzion), ale do domu „na lepším konci“, na kopci, po kterém obě sestry vždy toužili. Lizzie se sestrou Emmou v novém domě žili mnoho let. Ani jedna se nikdy nevdala (pravděpodobně proto, že místní obyvatelé jim často a rádi dávali najevo své pohrdání „vražedkyní“). Lizzie si změnila jméno na dospěláckou Lizbeth a možná by se sestrou dožila, kdyby se nepohádali na večírku.

Lizzie zemřela ve věku 66 let po operaci žlučníku. Její sestra ji následovala o devět dní neskôr.Dom Lizzie Bordenovej, ve kterém žila po soudním procesu se sestrou Emmou, je nyní na prodej za 849 000 dolarů. Sestry mu dali romantické jméno – Maplecroft (Javorový záhumienok). Dům má 8 ložnic, 4 koupelny a výhled, za který se podle místních realitních makléřů vraždí.

Dům jí dodnes zařízený přesně ve stylu Lizzie Bordenovej a je dobrou ukázkou její vkusu. Tak asi není jednoduché rozhodnout se: Třeba se v něm bát ducha Lizzie Bordenovej – nebo obyvatel Fall River?

Reklama