Dům ze dřeva, výhody a nevýhody krásného bydlení

0
17
Reklama

V oblasti s množstvím dochovaných původních dřevěnic mladá rodina využila dřevo jako stavební materiál na svůj nový domov. Našli v něm útulné prostředí, pocit klidu.

Srubový dům postavený v lůně oravské přírody si manželé Petr a Klára vybrali z nabídky katalogových domů. Projekt si dali upravit a přizpůsobit podle svých potřeb a představ. Dodavatel stavby byla firma, která má s výstavbou klasických dřevostaveb bohaté zkušenosti. Připravila jim projekt, vybavila stavební povolení a dokud si majitelé vybudovali základovou desku, nachystali jednotlivé prvky konstrukce na přesných CNC strojích dle výrobní dokumentace.

Tento přípravný a výrobní proces trval přibližně dva měsíce. Pak už celý dům včetně střešní krytiny a oken postavili na základovou desku za čtrnáct dní. Následné instalace rozvodů a dokončovací práce v interiéru udělali subdodavatelské společnosti. Elektroinstalace je vedena v tepelněizolační vrstvě, přívod i odpad vody jsou v podlaze a svislé rozvody v příčkách a instalačních stěnách.

„Abychom se zde cítili jako v rodinném domě a ne jako v chalupě celé ze dřeva, příčky na přízemí jsou zděné a omítnuté,“ dodává Peter. I díky tomu a použití světlých barev v interiéru stavba poskládaná z masivního dřeva působí uvnitř vzdušně a světlo.

Bez fólií

Tento dům je skutečně postaven zejména ze dřeva. Jeho obvodové stěny tvoří dvě srubové stěny z opracovaných a vysušených masivních smrkových hranolů hrubých šedesát osm milimetrů. Mezi nimi je šestnácticentimetrové mezera vyplněná izolací stejně přírodního původu, z korkové drti. Korek má výborné izolační vlastnosti, téměř nulovou nasákavost, takže vlhkost nemá na něj žádný vliv.

Proto ve spojení s dřevem nepotřebuje konstrukce žádné izolace ani parozábrany a riziko konstrukčních chyb i po letech užívání je minimálně. Nasype se do mezery mezi srubové stěny a zhutňuje. Jelikož korková drť má různé velikosti, perfektně jejich vyplní a ani po letech neklesá. Díky tomu, že obsahuje specifický vosk, odpuzuje dřevokazný hmyz, hlodavci a dokonce je antibakteriální a zabraňuje růstu plísní.

I když je tento systém o něco dražší než konstrukce běžně používané v současných dřevostavbách, má své výhody – například, že je sestaven s přirozenou logikou a opravdu jen z přírodních materiálů.

Náročnější dřevo

Na rozdíl od zděných domů nemusí domácí řešit spadané omítky a podobné nehody. Ale zato zhruba každých pět let třeba obnovit vrchní nátěr, který chrání dřevo proti UV záření a také drevoškodcom. Díky tomu, že smrkové dřevo je důkladně vysušené, není ošetřeno ve výrobě žádným nátěrem. Teprve po zabudování se musí natřít fungicidním, případně ochranným prostředkem proti UV záření a samozřejmě vrchními nátěry.

Z interiéru mají stěny průhledný nátěr, který vizuálně zachovává strukturu dřeva. I sedání stavby je při využití vysušeného dřeva menší. „Za první čtyři roky změnil srub svůj rozměr o tři-čtyři centimetry, ale více by už neměl. Bylo to i slyšet při občasném praskání dřeva, „vysvětluje Peter. Eliminuje se to při stavbě rektifikačními šrouby a dilatacemi u oken, dveří, schodů, rozvodech vody a kanalizace.

Uspoří na energiích

Petr a Klára s dětmi tu bydlí čtyři roky a mohli si vyzkoušet výborné tepelněizolační vlastnosti této stavby. Jelikož v oblasti nemají plyn, topný systém využívá energii z tepelného čerpadla voda – voda ve spojení s podlahovým vytápěním.

„Vstupní náklady na alternativní zdroj vytápění byly vysoké, možná bych podruhé tuto investici dobře zvážil,“ přiznává se Peter, ale zároveň dodává: „Měsíčně nás však všechny energie – elektrika, teplá voda a topení – vyjdou na osmdesát eur.“ Doplňkový zdroj tvoří teplovzdušný krb, který je dominantou denního prostoru na přízemí.

 

Reklama