Důmyslný ekologický dům s rustikální atmosférou

0
3
Reklama

Důmyslný dům, který překvapí svou kompaktností a různorodostí zároveň. Pochází z dílny renomovaného architekta Jamese Russella. Na ploše 280 m² majitelé našli přesně to, po čem toužili – nadčasový, stylový dům naplněný klidem a harmonií.

Christian Street House se nachází na vnitřním severně orientovaném předměstí města Brisbane, na východní straně svahu, díky čemuž je otevřený příjemným paprskem probouzejícího se slunce a vánku, který vane od blízkého zálivu. Jeho zadní strana je ponořena v zemi. Tato část domu zůstává chráněna před ostrým letním sluncem, bouřemi a zimními západními větry.
Přístřešek pro auta je umístěn v zadní části domu s přímým výjezdem na ulici. Parkující auta tak nenarušují vstupní prostor (z přední části domu). Prostor pro dětské hry a relax dospělých je umístěn v přední části pozemku a v rámci středové terasy, kterou zdobí jednoduchý venkovní krb a svěží zelený trávník.

Dům je vytvořen z cihel, betonu a dřeva, na základě čeho nabyl kontrastní moderno-rustikální charakter. Spojuje se v něm nové se starým, moderní design s tradičním. Pohostinná a útulná atmosféra zde panuje na každém metru čtverečním.
Dřevo umístěné na těžkém betonu a cihlové bázi tvoří jakoby jeskynní prostory, které jsou vnořené přímo v zemi směrem k zadní části pozemku. Díky tomu tyto "podzemní jeskyně" vytvářejí bezpečné, dostatečné chladné a tiché místo, které je ideální pro spánek, relax či meditaci.
Využitím cihel a betonu je konstrukce odolná vůči termitům, pevná a trvanlivá. Díky dřevu nabývá přívětivou tvář a příjemný vzhled. Vzhledem k materiálovému, ale i konstrukčnímu řešení dům vyžaduje minimální údržbu a investice. Přes svou exteriérové ​​jednoduchosti a strohosti, uvnitř působí dům velmi přirozeně a přívětivě. Tento pocit se podařilo dosáhnout zejména kombinací výše zmíněných tradičních cihel a dřeva ve spojení s rustikálním nábytkem, koženými a textilními prvky či drobnými, ale efektními dekoracemi v podobě nástěnných maleb, věšáků a květin.

V čem spočívá ekologičnost domu?

– 20000 l zásobník vody pro pozemek, zahradu a toalety

– 10 kW solární systém orientovaný na sever, který pokrývá potřeby obyvatel

– Umístění "chladných" místností pod úrovní země zajišťuje minimalizaci nákladů na klimatizaci v létě

– Při výstavbě byly použity panely a cihly z místních zdrojů, díky čemuž se ušetřil rozpočet i životní prostředí

Reklama