Eliptický trenažér

0
94
Reklama

Hvězdou domácího i profesionálního fitness centra jsou jednoznačně eliptické trenažéry. Jde o natolik multifunkční stroj pro obecnou podporu pohybu , že skutečně jen máloco se mu dokáže vyrovnat. Tím máme na mysli nejen množství funkcí, ale zejména komplexní účinky na kondici a zdraví.

Zřejmě i to je důvodem, proč se eliptický trenažér stává stále častěji populárním dárkem k Vánocům nebo narozeninám . Jeho největší předností je, že dokáže v domácnosti nahradit hned několik jiných strojů na cvičení a šetří tak místo i peníze.

Proč používat eliptický trenažér? Není jen na hubnutí

Pokud si myslíte, že eliptický trenažér je dobrý jen na hubnutí, mýlíte se . Pomáhá totiž k získání skvělé fyzické kondice a  posiluje zdravé fungování srdce. Ano, je to dobrý pomocník i na shození nadbytečného tuku, ale to zdaleka není všechno . Dokáže totiž nahradit například i stepper , rotoped nebo běžecký pás .

Nespornou výhodou, kterou eliptický trenažér na doma má, je jeho komplexní účinek. Při cvičení na tomto stroji totiž posilujete svaly nohou, rukou, zad, ramen, hýždí a to bez toho, abyste namáhali klouby. Stroj je tak ideální pomocník například i při rehabilitaci a hodí se pro rekreační i pravidelnější sportování.

Rekreační nebo profesionální použití? Vybírejte správně

Podobně jako u jiných strojích, i eliptický trenažér se dá vybrat právě podle účelu a předpokládané zátěže. Domácí trenažéry jsou vhodné pro začátečníky nebo pro rekreační sportovce. Většinou mají manuální ovládání a jednoduché funkce, avšak na občasné cvičení jsou dostatečné.

Pokročilejší jsou klubové eliptické trenažéry . Ty už jsou odolnější i při vyšší a zejména častější zátěži, takže pokud si chcete doma udělat posilovnu či fitko pro celou rodinu , určitě vám doporučujeme sáhnout po této variantě. Mohou mít například i pokročilou funkci měření tepové frekvence, což zvýší efektivitu cvičení.

Pokud jste mimořádně náročným sportovcům a chtěli byste zároveň získat to nejlepší z nejlepšího, jsou zde profesionální trenažéry . Ty jsou obvykle elektricky ovládané, mají i těžší zátěžové kolo, vyšší nosnost a  další komfortní přídavné funkcionality.

Tichý chod, mobilita nebo dodatečné funkce?

Při koupi eliptického trenažéru je třeba se zaměřit i na některé speciální funkce, které vám usnadní jeho používání či zpohodlněl cvičení. Pokud například budete trenažér častěji přesouvat, určitě potřebujete model s kolečky pro jednodušší přesun a s co nejmenší hmotností.

Důležité jsou ale i tyto funkce a vlastnosti:

  • systém vyrovnání nerovností pro dokonalou stabilitu trenažéru
  • možnost napojit na trenažér hrudní pás nepatří mezi luxus, ale mezi praktickou výhodu při efektivnějším cvičení
  • důležitý je i tichý chod a dlouhá životnost , takže věnujte pozornost ložiskům, nejčastěji jsou samomazná valivá ložiska
  • pro lepší pohodlnost a sledování výsledků se hodí snímače tepové frekvence přímo v rukojetích
  • pozor si dejte na to, aby madla a úchytky byly ergonomické a neklouzaly se
  • zvolte správnou hmotnost zátěžového kola , pro nejméně náročné a rekreační sportovce doporučujeme hmotnost do 8 kg , nejlépe modely jsou až do 14 kg

Manuální eliptický trenažér vs. ergonometer

Podle toho, jak chcete ovládat zátěž stroje, máte na výběr dva typy modelů. Levnější a jednodušší jsou eliptické trenažéry s manuálním ovládáním zátěže. To, že jsou levnější, jim však neubírá na kvalitě a také takové trenažéry mohou vám mohou pomoci procvičit tělo efektivně a komplexně . Důležitá je co nejvíce plynulá manuální regulace zátěže.

Druhým typem je tzv. ergonometer neboli eliptický trenažér s elektronickým ovládáním zátěže . Takové ovládání je pohodlnější a přesnější , trenažéry tohoto typu navíc nabízejí i další přídavné funkce pro zvýšení komfortu, například propojení s tabletem, nastavitelné pedály, HRC program, snímače tepu a podobně. Důležitá je i robustnější konstrukce .

Správná nosnost a brzdný systém prodlouží životnost

Na kvalitu zařízení má vliv nejen ovládání či konstrukce, ale především ještě dva parametry . Prvním je nosnost, kde řadíme nic nepodcenit a zvolit raději o něco vyšší kategorii, aby nepřicházelo při dlouhodobém používání k přetěžování . Nejčastěji jsou trenažéry s nosností do 150 kg , ale dají se najít i lepší modely.

Co se týče brzdového systému, na výběr jsou tři možnosti. První je páskový nebo třecí systém , který je nejlevnější, ale zároveň i nejhlučnější , má cukavý chod a velmi rychle se opotřebí. Pokud se dá, tomuto systému se vyhýbejte.

Druhý typ, magnetický brzdný systém , je nejčastějším. Odpor se vytváří pomocí permanentního magnetu , který se přibližuje nebo oddaluje od setrvačníku a mění tak intenzitu brzdného účinku. Chod je poměrně tichý a životnost je na dobré úrovni.

Třetí variantou je eliptický trenažér s elektromagnetickým systémem brzdy . Jak již vyplývá z názvu, principem je činnost elektromagnetu, který je řízen počítačem . Tento systém je nejlepší, nejpřesnější a má nejdelší životnost. Jak už ale asi tušíte, je také nejdražší.

Nejlepší eliptický trenažér? Důležité jsou i zkušenosti a recenze

Nejen technické parametry by měly rozhodovat o tom, který model si vyberete a budete používat doma. Koupě eleptického trenažéru by měla záviset i na jeho použití v praxi a na toto jsou nejlepší zkušenosti a recenze ostatních zákazníků. Najdete je na diskusních fórech nebo přímo v eshopech pod konkrétními modely.

Při výběru vašeho eliptického trenažéru zvažte následující principy:

  • kolik lidí ho bude používat a jak často , od čehož závisí výběr třídy, přičemž pokud si nejste jisti, existují i eliptické trenažéry vhodné na doma i do klubu
  • zda chcete mít doma značkový trenažér , například Brother nebo dáte přednost parametrům před známým jménem
  • zda budete eliptický trenažér přesouvat a tedy zda má disponovat i kolečky
  • jak je na tom konkrétní značka a model se zárukou, servisem a náhradními díly, zejména z pohledu dostupnosti

Eliptický, ne kruhový trenažér!

Na závěr bychom rádi upozornili laiky, kteří si budou vybírat svůj první trenažér, aby se nenechali zmást názvy . Crossový trenažér a eliptický trenažér totiž nejsou jedno a totéž, ačkoli mnoho obchodů a prodejců tato označení pravidelně zaměňuje.

Eliptické trenažéry jsou stroje, kde pohybem nohou při cvičení popisujete tvar elipsy . Jde o oválný pohyb s cílem napodobit pohyb nohou při běhu. Naopak při crossovém trenažéry jedná o kruhový pohyb, který není až tak ergonomický a efektivní . Nenechte se zlákat cenou, jelikož ty nejlevnější trenažéry jsou v podstatě kruhové a ne eliptické.

Dobrá cena? Žádný bazar, ale dobrý eshop a akce

Když už jsme u těch cenách a modelech, většina lidí se přirozeně orientuje na co nejlevnější produkty. Dejte si však pozor na to, co kupujete a kde . Klasické kamenné sportovní prodejny jsou sice specializované, ale velmi předražené. Koupě na inzerci zas přináší riziko nadměrného opotřebení stroje a tudíž nízké efektivity cvičení.

Optimální volbou je nákup přes internet . Z pohodlí domova si můžete vybrat ze široké nabídky, najít recenze, přečíst diskusi uživatelů. I při online nákupu ale vsaďte na známé obchody, kde máte zaručeno i kvalitní zákaznické služby . My podle vlastních zkušeností doporučujeme například Fitness-store , Insportline nebo známý eshop Hej.

 

Reklama