Fasáda neomezených možností

0
10
Reklama

Architekti a developeři vědí, že dispozice zda použitý konstrukční materiál jsou velmi důležité, zevně je však nevidíte. Proto se velký důraz klade na kvalitní architekturu a individuální ztvárnění fasády.

Fasády přiznávají barvu

Dlouho se individualita stavby omezovala pouze na vnitřní řešení domu. Dnes je tomu jinak. Charakter se prezentuje i – a dokonce podstatně působivější – fasádou. V posledních letech to byly zejména barvy, které určovaly charakter fasády, a tak výrobci fasádních omítek a barev přinesly na trh vzorkovnice barev, které obsahovaly spektrum, které mělo splnit představy o barvě od jemné pastelové až po intenzivní barevné odstíny. Obecně platí, že systém barev musí vyhovět všem přáním a musí vydržet mnoho let. Baumit Life, systém fasádních barev, tvoří 94 hlavních trendových odstínů Style, z nichž každý má 8 zesvětlení. Systém barev doplňuje 6 bílých tónů a 36 omítek MosaikTop. Celkem 888 tónů.

Trendy v oblasti barev

Barvy jsou důležité pro zprostředkování statusu a image. Jsou prvním signálem poznání. Jako úplně první, ještě před tvarem a ostatními vlastnostmi, vnímáme na domě právě barvu. Podle Axela Venn, profesora pro barevné řešení a poradce v oblasti barev a estetiky je hlavním odstínem stále bílá, která se už ale nepoužívá v klinické podobě. Tuto bledou plochu dnes rádi oživujeme výraznou barvou. Současně stále více sílí jiný trend – obliba šedých tónů až po antracitovou barvu. Tmavé barvy a velké kontrasty jsou prostě v trendu. Budova se tak stává vyjádřením určitého statusu, podobně jako auto. A ještě jeden trend je patrný – přibývá stále více fasád, které mají určitou strukturu.

Fantazie a řemeslo

Pokud chcete být věrní omítce na fasádě, nemusíte se už omezovat jen výběrem barvy. Fasádu lze ztvárnit i s fantazií, řemeslnou zručností a navíc za rozumné náklady. Existuje množství struktur omítek, od jemné po hrubou, od hranatého po oblé zrno, v kombinaci s různými technologiemi nanášení, které se v současnosti postupně dostávají do povědomí architektů a řemeslníků. Protože individuální vzhled fasády nezávisí jen od její barvy. Společnost Baumit vyvinula omítku CreativTop, díky které lze fasádní omítce dodat libovolnou strukturu.

Nová estetika: Hladké je hezké

Na mezinárodní architektonické scéně oslavují v současnosti svůj návrat i hladké fasády. V jižní a východní Evropě patřily přitom vždy ke standardním fasádám. Je to proto, že v těchto oblastech se pracovalo převážně se sádrou, přičemž na severu a západě se raději sázelo na cement. K tomu ještě fakt, že téměř ve všech architektonických stylech se od nepaměti šlo od ztvárňování interiéru k stvárňovaní exteriéru. V současnosti se všechny možnosti řemeslně "jemného" ztvárnění interiéru přenášejí na fasádu. Trend, který lze vysvětlit tím, že architektonické ztvárnění moderny stále více upřednostňuje "hladké" materiály jako hliník, sklo a pohledový beton, se kterými skvěle ladí hladce omítnuté, bílé zdivo. Střízlivost, jasnost a stylovost jsou dominujícími estetickými hodnotami, barokní ozdoby a nedefinované materiály jsou zaznávané.

A tak kromě všech zmíněných struktur a barev nabízí společnost Baumit i puristický varianta: "hladkou fasádu" s modelovatelný omítkami CreativTop Vario, CreativTop Pearl a CreativTop Silk.

Od minimalistické fasády k fasádě se speciálními efekty

Přesným opakem hladkých "čistých" fasád jsou fasády, které vypadají téměř jako hollywoodské kulisy nebo moderní umělecká díla. V této oblasti přináší na fasádu společnost Baumit se svým programem DesignLife ještě intenzivněji, lesklejší a mimořádnější efekty. Zajímavý lazurový efekt, kovový lesk a zářivé třpyt.

Splňte si vaše sny o fasádě!

Reklama