Jak si stylově zařídit domácí pracovnu

0
9
Reklama

Ne každá domácnost potřebuje velkorysou pracovnu, menší pracovní koutek se stolem a sezením však najde uplatnění téměř ve všech.

Velikost pracovního stolu je jedním z rozhodujících kritérií. Je nezbytné zvážit, kolik místa na stůl a k němu příslušející židli máte, i to, co všechno něj třeba umístit. Aby byla práce v takovém koutku opravdu komfortní, myslet třeba i na prostor pro židli – mezi hranou stolu a pevnou zarážkou, jakou je stěna nebo skříň, by měl být alespoň 1 m, a abyste kolem takového pracoviště pohodlně prošly, potřebujete prostor o šířce asi 60 cm.

Standardní psací stůl by měl být hluboký asi 60 cm a široký přibližně 80 cm. Směrodatným faktorem při práci na počítači je však velikost monitoru. Myslet třeba i na komfort pro vaše nohy, kterým by měl být vymezen prostor s minimální plochou 60 × 60 cm.

Ideální samozřejmě je, pokud možno při práci počítat s denním světlem a stůl umístit v blízkosti okna, což však není vždy proveditelné. Platí, že stůl a monitor počítače na něm by nikdy neměly být umístěny přímo proti oknu, neboť denní světlo dopadající na obrazovku by způsobovalo nepříjemné odlesky, ani přímo před oknem – při prudkém světle byste zase velmi namáhali svůj zrak.

Správné nadimenzování umělého osvětlení také netřeba podcenit. Centrální stropní osvětlení místnosti doplňte svítilnou na pracovním stole. Ideální je, pokud má nastavitelný směr. Pokud si nechcete ubírat z pracovní plochy, vhodnou alternativou jsou modely zapuštěné do zdi nebo připevněné na poličce nad stolem.

Domácí pracoviště si můžete navrhnout i jako součást nábytkové sestavy. Řešení oceníte zejména v bytech s XXS rozměry.

Reklama