Floristé prozradili, jak vaše letní kytice vydrží čerstvé co nejdéle

0
27
Reklama

Milujete řezané květiny, ale zároveň se jim vyhýbáte kvůli jejich rychlému zvadlé? Pár šikovných triků vám ale určitě pomůže.

Rádi květiny darujete či dostáváte, ale nevíte jak je správně udržet při životě tak, aby vaše bydlení zdobily co nejdéle?

  •  Při čerstvých květech dbejte na teplotu vzduchu. Na noc je položte na chladnější místa, během dne jejich udržujte mimo přímého slunce, topení či průvanu.
  •  Kromě toho i suchý vzduch může vaše kytice vysušit a způsobit jejich vadnutí, proto doporučujeme mírně rosení listů vodou. Vyvarujte se však rosení samotných květů, voda v takové formě může způsobit jejich předčasné hnití.
  • Pozor! Květinové buketu nikdy nepokládejte do blízkosti televizorů či monitorů. Teplo, které vyzařují způsobuje, že květiny vadnou mnohem rychleji.
  •  Zajímavým faktem je, že květiny byste neměli nechávat při zrajícím ovoci a zelenině, vyvarujte se především banánem a jablkům, vylučují totiž ethylen, který zapříčiní rychlejší vadnutí vašich květin.
  • Čistá váza, umytá v horké vodě, by měla být pro vaše kytice samozřejmostí. Zabráníte tak šíření škodlivých mikroorganismů. Výborným pomocníkem při dezinfekci váz je klasické savo či malé množství sody, což ocení zejména gerbery.
  •  Vodu ve váze je třeba měnit každé 2 – 3 dny. Při používání speciálních přípravků na prodloužení životnosti květů, je třeba ji dolévat vždy až po jejím absorbování květy.
  •  Nezapomeňte na seříznutí stonků, a to vždy když květem měníte vodu. Seřízněte jejich příčné, pod tekoucí vlažnou vodou s teplotou do 25 stupňů, přičemž plocha řezu by měla být v co největším řezném úhlu.
  •  Před jejich vložením do vázy seřízněte i listy, které by mohly být bezprostředně ponořeny do vody. Ty totiž ve váze rychleji hnijí a způsobují tak uvolňování škodlivých látek do vody. Danou skutečnost můžeme pozorovat zejména u růží, ty vypouštějí do vody toxickou látku, která negativně působí na ostatní květiny ve váze.
  • Druhy květin se snažte do kytic vybírat podle ročního období. V aktuálních letních měsících zvolte aranžmá kombinované z tropických nebo teplomilných květů. Díky tomu, že rostou v teplejších klimatických podmínkách vydrží déle i při vyšších teplotách. Obzvláště kvalitní jsou odrůdy květin pěstované pod širým nebem.
  • V mixovaných kyticích odstraňujte květy, které jako první začnou vadnout. Zvyknou vylučovat škodlivé látky – hnilobné bakterie a plísně – a mají tak negativní vliv i na ostatní kytičky.

Extra letní tipy:

 V horkém létě sáhněte po orchideje, protea, antúrií nebo slunečnicích. Začátkem léta jsou krásné i velmi oblíbené voňavé pivoňky. Pokud vsadíte na růže, máte vyhráno. Ty jsou bohaté a krásné během všech letních měsíců. Naopak tulipány teplo nesnášejí velmi dobře, a proto během léta vydrží ve vázách sotva pár dní.

Reklama