Hygge: Dánský styl bydlení, který přistane každé domácnosti

0
560
Reklama

Podle designérů dělá lidi šťastnějšími.

Stojíte před důležitým rozhodnutím, v jakém stylu si zařídíte své budoucí nebo současné bydlení?

Možná i vy přemýšlíte nad kombinacemi barev, listujete v magazínu a hledáte inspiraci. Na věci, kterými se obklopíte ve vašem domově, se budete dívat každý den a proto váš výběr dobře zvažte.

Při výběru konceptu designu, který bude zdobit váš interiér, je důležité zachovat rovnováhu, zbytečně to nepřehánět se snahou o designový vzhled a myslet na základní princip vzhledu domova – komfort a jednoduchost.

Tímto se řídí již několik století Dánové, který do oblasti interiérového designu vnesli svébytný styl – hygge. Jde o styl myšlení, životní filozofii, ale zároveň i design připomínající skandinávský styl.

Prozradíme vám, jak ho ve svém bydlení dosáhnout a udělat tak z něj domů.

 Jen málokdo by si vybral Dánsko jako zemi, ve které by chtěl žít. Pověstná je totiž chladným počasím, silným větrem, ale například i vysokým daňovým zatížením.

I přesto se už poněkolikáté umístilo na vrcholu žebříčku zemí s nejšťastnějšími obyvateli.

Bydlení jako cesta ke štěstí

Za jejich spokojenost může i trend hygge. Toto slovo pochází z dánštiny a v češtině neexistuje jeho doslovný překlad.

Volně bychom ho mohli přeložit jako pohodlí, klid, útulnost nebo recept na šťastný život. Hygge je součástí dánského životního stylu již od osmnáctého století a nyní je hitem iv dalších evropských zemích.

„V současnosti jsou trendem v zařizování bytů bílé tóny nábytku či stěn. Při výběru stále převládají přírodní materiály, jako je dřevo, kámen a keramika. Cílem je propojit přírodu a tradici s moderním stylem bydlení, „ říkají architekti ze společnosti AM Architects.

„Poutavým prvkem v zařízení bytu může být například i stěna z dubových lamel. Ty se dají umístit do obývacího pokoje, ale netradičně i do kuchyně. „

Každý byt podle AM Architects oživí mechové obrazy. „Jde o přírodní oživující element v městském bydlení,“ dodávají.

Dánové jsou s přírodou úzce spojeni. Kvalitní materiály a dřevo jsou charakteristické pro severský styl bydlení.

 Kladou důraz na minimalismus a funkčnost, avšak v jejich domovech nechybí elegance a styl. Chladné dny Dánové vyvažují textiliemi, hlavně z přírodních materiálů.

Jejich domovy jsou však vždy plné světla. Jak je to možné? Kromě toho, že si rádi po příchodu domů zapálí svíčky, tak si do svých domácností často volí zářící bílou a jiné světlé živé barvy.

Doplňky dělají divy a Dánové vědí, jak svůj domov oživit a dodat mu tu správnou atmosféru.

„Neutrální základ pokoje pomyslně rozbijete hravou geometrií, ať už v podobě lustru, polic nebo geometrickými vzory na polštářích. Zajímavým řešením je i mapa světa vytvořena z drátu, na kterou se dají připnout fotografie z cest . “

Sedm principů stylu „hygge“

1. Investujte do svíček

Skandinávské země patří k největším spotřebitelům svíček na světě. Zda je zima nebo léto, svíčky do skandinávských domovů přinášejí klid a pocit bezpečí či komfortu.

2. Využívejte textury a pestrost materiálů

Ani v našich končinách není ničím výjimečným využívat doma deky, zejména v chladných měsících.

Podle stylu „hygge“ jsou textury důležité. Jednoduché sedačce dodáte eleganci polštářem z potahem ze sametové látky, imitace kožešiny či lesklých materiálů.

 Totéž platí o podlaze. Namísto klasického koberce s dlouhým či krátkým vlasem využijte v prostoru imitace kožešin. Ty lze zavěsit i na stěnu.

3. Když je přístup k životu „hygge“

Tento dánský styl bydlení není jen o vzhledu prostorů, ve kterých žijete. Je také o tom, jak přistupujete k životu.

Užívejte si cenné momenty všedních dní. Může to být ranní káva, čtení knihy nebo čas strávený s rodinou. Největší radost v životě přináší náš vlastní přístup k němu.

4. Posuňte svou „pyžamovou“ módu na novou úroveň

Noční prádlo by měla být v první řadě pohodlná a příjemná. Obdarujte se kašmírovým županem, nebo jiným kouskem, který vám udělá radost.

Usínejte v oblečení, které vám dělá radost – ať už jde o nadrozměrné bílé tričko nebo hedvábnou noční košili.

5. Zapojte do svého „hygge“ i přátele

Tu správnou domáckou atmosféru nedělá pouze interiér. Nezapomeňte na dobrou společnost, pozvěte si domů přátel a povídejte si s nimi o svých zážitcích z cest, ale také o vašich každodenních radostech.

6. Nepřehánějte to

Dánové netouží po extravaganci. Do interiérů aplikují to, co potřebují a to, co jim dělá radost. No nepřeplňovat jejich zbytečnostmi. Hledají předměty, které jim skutečně dávají smysl.

Zařiďte si bydlení tak, aby se hosté netřásly, pokud něco vylijí na stůl. Prioritou je vroucí atmosféra a pocit pohody.

7. Minulost je vaší součástí

Podle filozofie designu „hygge“ je minulost to, co formuje vaši osobnost. Knihy, staré desky, obrazy, předměty z minulosti, které mají pro vás zvláštní význam – to vše má ve vašem bytě místo.

 

 

 

 

Reklama