I babičky uklízeli ekologicky, k čistotě stačí obsah chladničky

0
17
Reklama

Poradíme vám jak absolvovat jarní úklid šetrně k přírodě.

I když v obchodech dnes najdete specializované prostředky téměř na každý kout v domácnosti, snažte se držet filozofie „v jednoduchosti je krása“.

Místo toho, abyste doma skladovali několik čisticích prostředků, sáhněte raději po tom, co vám domácnost už i tak nabízí. Běžné suroviny vhodné na vaření dokážou divy is nečistotami.

Ocet, soda bikarbona a citron – největší zbraně domácnosti

Ekologický přístup k běžným činnostem můžete aplikovat i při úklidu. Internet je plný tipů, jak uklidit domácnost s použitím různých snadno dostupných surovin.

Následující postupy jsme si sami ověřili, abychom zjistili zda fungují. Toto jsou nejpopulárnější a nejekologičtější postupy, které vám při úklidu pomohou často více než značkové přípravky.

Vodní kámen

Použijte něj ocet. Stačí na houbičku na čištění aplikovat trochu octa a potřít zanesené místa. I když nejde o nejvoňavější způsob, aroma octa časem zmizí as ní i neestetický vodní kámen.

 Horký ocet je ještě efektivnější, „rozežere“ kámen okamžitě. Pokud se vám sprchovou hlavici nechce drhnout několik utratit octem, udělejte to jinak. Do igelitového sáčku napusťte v poměru 1: 1 vodu a ocet.

Sáček přivažte k sprchové hlavici tak, aby byla hlavice ponořena do tekutiny, přivažte ho a nechte působit 30 minut. Pak už jen stačí hlavici otřít a kochat se její čistotou.

Čištění pračky

Po čase i pračka začíná zapáchat a zanášet se vodním kamenem. Pro její vyčištění takto:

  1. Do bubnu pračky nalijte 3 – 4 litry vody
  2. Přidejte roztok 1 kg krystalové sody rozpuštěné ve vroucí vodě
  3. Pračku zavřete, nastavte na teplotu 95 stupňů a zapněte hlavní dlouhý program.
  4. Pračku vypněte a vyčistěte filtry
  5. Postup opakujte, ale namísto sody nalijte do bubnu jeden litr 8% bílého octa.

Mezery mezi kachličkami

I zde je nejspolehlivější kombinací soda a ocet. Smíchejte tyto dvě suroviny a naneste na znečištěná místa. Kartáčem s tvrdými štětinami špína snadno sjede dolů.

Mikrovlnná trouba

Nenamáhejte se pracným stíráním její zanesených stěn. Práci vám usnadní citrony. Vložte je do misky s vodou a následně na pár minut do mikrovlnné trouby.

Funguje to i bez citrónů, protože pára z vody se usadí na stěnách a usnadní stírání špíny, citróny však čištění dodají příjemnou svěží vůni.

Prkénko

Je to jeden z nejpoužívanějších předmětů v kuchyni a na jeho povrchu se snadno množí bakterie. Velkou očistu deskám dopřejete pomocí soli a citronu.

Na desku nasypte sůl, citron prořízněte na polovinu a jednou polovinou vydrhněte povrch desky.

Kolejnice sprchového koutu

S rozprašovačem naneste na papírové kapesníky vinný ocet. Kapesníky následně položte na zanesené místa a nechte je působit 30 minut. Následně starou zubním kartáčkem zošúchajte špínu, díky octa půjde dolů velmi snadno.

Matrace

Přestože na něm trávíme velkou část z dne, při úklidu něj zapomínáme. Kvalita spánku se však s čistou a svěží ložním prádlem a matrací může výrazně zlepšit.

Postelový matraci bude vypadat i vonět jako nový. Stačí postupovat podle těchto kroků:

  1. K čištění budete potřebovat 0,5 kg sody, esenciální olej, vysavač.
  2. Je důležité zapamatovat si, že byste měli matraci převrátit na druhou stranu alespoň jednou za půl roku, abyste předešli jeho deformování. Vyčistit můžete obě strany, ale jednou za pololetí postačí věnovat pozornost jen jedné z nich. Otevřete nádobu, ve které máte sodu a nakapejte do ní 10 a 20 kapek esenciálního oleje. Nádobu zavřete a pořádně jí zatřeste, abyste suroviny smíchaly. Esenciální olej si vyberte podle toho, co vám dělá dobře – santalové dřevo, heřmánek, levandule, máta či ylang ylang, výběr je na vás.
  3. Veškerou sodu vysypte rovnoměrně na povrch matrace a „vmasírujte“ ji do něj.
  4. Nechte čistící směs působit minimálně hodinu. Po uplynutí této doby matraci pečlivě vysajte, aby na něm nezůstaly žádné zbytky směsi. Tato kombinace surovin na sebe váže vlhkost a nečistoty a matraci provoní.

Pryč s haraburdím

Vytřídění a následné vyhození lety sbíraných předmětů je velmi náročný, často až bolestný proces. Pokud se nám to však podaří, odměnou je prostor, ve kterém vyniknou věci, které si naši pozornost opravdu zaslouží.

Pokud si chcete toto jaro udělat opravdu důsledný pořádek, zkuste si na kus papíru napsat všechno, co je ve vašem životě důležité. Vaším cílem však není vytvořit co nejdelší seznam. Právě naopak, snažte svůj přehled zúžit na několik pro vás skutečně podstatných položek. Ve čtyřech jednoduchých krocích se následně můžete zbavit všech předmětů, které s položkami na vašem seznamu nesouvisí.

Recyklujte

Oblečení, které si už se sebe nedáte, nevyhazujte. Věnujte ho do sbírek šatstva, které pomohou lidem v nouzi.

Nepotřebné deky nebo prostěradla můžete zanést do útulku a dopřát tak zvířátkům více pohodlí.

Knihy, které nepatří k vašim oblíbeným, mohou také posloužit jiným. Zkuste je zanést do místních knihoven nebo skříněk, které jsou rozmístěny po městě a kdokoli si je může odtud půjčit.

Pozor na starou elektroniku a mobily

Elektroniku nikdy nevyhazujte do běžného komunálního odpadu. Vyžaduje speciální likvidaci. Tužkové baterie, které nejsou dobíjecí, odneste do obchodů s elektronikou, ve kterých na ně najdete speciální nádobu.

Do koše nepatří ani mobilní telefony , ty vědí správné zlikvidovat samotní operátoři.

Bonus na závěr

Pokud vás v domácnosti trápí nájezdy mravenců a chcete se vyhnout chemii , vyzkoušejte některý z lidových receptů.

 

 

Reklama