Interiérovým rostlinám se opět zelená na lepší časy

0
0
Reklama

Interiérové ​​rostliny zažívali období své největší slávy v 70. letech. Co se však ze začátku jevilo jako dobrý způsob, jakým se přiblížit k přírodě, stalo se později dekorativní noční můrou.

"Sedmdesátky" jsou pryč a interiérové ​​rostliny jsou opět v módě. Zahradní architektka Ing. Monika Vargová z Atelieru Papaver objasňuje základní pravidlo zařizování moderního interiéru rostlinami: "Trendy užívání rostlin v interiérech směřují k minimalismu a vyžadují více architektonický přístup. Je to stejné, jako když do interiéru vybíráte nějaký zajímavý nábytkový kus nebo obraz. "
V současnosti je oblíbené se vracet k ověřeným druhům jako jsou fíkusy nebo tlustice, ale dbá se na jejich kultivar. "Používáme nové typy bonsajovitého tvaru nebo sukulenty jednoduchého designu. Panašovanými listy už dávno odzvonilo. Dnes se cení jednoduché, jasné linie a logika v uspořádání a navrhované velikosti. Důležité je znát nároky na péči jednotlivých druhů, umět je správně umístit a zkombinovat. Trendem je vytvářet jakoby malé krajinky, tedy sloučení více květináčů, nebo naopak použít jeden velký kus. V neposlední řadě je třeba dbát na správný design květináčů. Každý prostor vyžaduje jiný typ a každý květináč svou rostlinu, "dodává Ing. Lenka Vargová z Ateliéru Papaver. Důležité je všechno sladit. Proto zde stále větší roli hrají specialisté, jakými jsou zahradní architekti, kteří mají nejen prostorový cit, ale i znalosti o interiérových rostlinách.

Zelené i kvetoucí rostliny se objevují nejen v bytech a domech, ale i v restauracích a stylových kavárnách, nepřehlédnutelné jsou módní zelené stěny ve spojení se současnou architekturou a designem. Citlivé propojení moderních technologií a materiálů s bohatým světem rostlin, tak může přinést do velkých měst hluboký pocit relaxace a návratu k přírodě.

Reklama