Škola designu – před návrhem interiéru

0
4
Reklama

Útulné a vkusné bydlení, které vyhovuje našim potřebám a současně odráží naši osobnost, je touhou mnoha. Do jeho zařizování se díky množství dostupných rad a tipů můžete pustit i sami. Pomoci vám mohou i zajímavé informace, které vám ve spolupráci se školou interiérového designu Design academy budeme na pokračování přinášet v novém seriálu.

1. Jaké prostory navrhuji?

Před začátkem jakéhokoliv navrhování zda zařizování je nezbytné ujasnit si, o jaký prostor jde. Jiný přístup třeba zvolit, pokud před vámi stojí celý byt či dům, nebo jen dětský pokoj, koupelna či pracovní kout, který chcete vytvořit například v obývacím pokoji. Dobré je zamyslet se nad tím, co od této změny očekáváte a jaké prvky chcete do prostoru vnést a kterých se naopak po předchozích zkušenostech vyvarovat.

2. Jaké je dispozice a technické limity?

Změna dispozice je při rekonstrukci domu či bytu většinou nezbytná. Její úpravou bydlení často získá větší logiku a vnitřní harmonii – každý jeho obyvatel, jakož i důležité zařizovací prvky v něm získají vlastní předem stanovený prostor. V úvahu je třeba přitom brát i statické limity, pozice rozvodů, orientaci na světové strany či normou stanovené minimální velikosti prostor, přičemž platí, že obytná pokoj musí mít alespoň 8 m2.

3. Jaký typ prostoru chci vytvořit?

Otevřené denní prostory jsou momentálně velmi populární. Kuchyně se spojuje s jídelnou a obývacím pokojem a často i pracovním koutem, co propojuje aktivity jednotlivých členů domácnosti. Ne každému však tento styl vyhovuje a někteří nadále žádají kuchyni, která bude od obývacího pokoje pevně oddělená. I to je otázka, které je třeba věnovat pozornost ještě před samotným návrhem a zařizováním.

4. Pro koho navrhuji?

Nosnou otázkou, od které se odvíjí celý návrh, je osoba investora. Pokud zařizujete dva téměř identické byty, přičemž jeden je určen pouze pro jednoho člověka a druhý pro rodinu s jedním či dvěma dětmi, vzniká zcela odlišná situace. Z ložnice v případě jednočlenné domácnosti vzniká v druhém bytě dětský pokoj av obývacím pokoji je nezbytné vytvořit dostatečně komfortní prostor na spaní rodičů.

5. V jakém stylu?

Otázka stylu je v procesu návrhu a zařizování interiéru neméně důležitá. Právě styl a ladění interiéru jsou prvky, které v prostoru nakonec vnímáme nejvíce. Interiér může být moderní a vycházet z nejnovějších trendů, laděný spíše do stylu vintage či retra, s historizujícími prvky, industriální nebo může klidně kombinovat různé styly. Nabídka nábytku i doplňků je v současnosti velmi bohatá a vybere si opravdu každý.

6. A co specifické požadavky?

Při návrhu a zařizování třeba nepochybně myslet i na specifické požadavky investora. Často vyplývají z osobní zkušenosti, potřeb, ze zaměstnání či zálib. Touhou majitelky tak může být zvětšení kuchyně a její rozšíření o pracovní ostrůvek, více úložných prostorů na oblečení, případně samostatný šatník nebo galerie na umístění rodinné sbírky obrazů, touhou domácího pána zase vinárna či sauna, případně naopak. Platí to i pro výběr barevnosti či použitých materiálů.

7. Jaké jsou finanční možnosti?

Finanční otázka je při návrhu a zařizování interiéru důležitá, neznamená to však, že i při omezeném rozpočtu si nemůžete zařídit bydlení podle svých představ. Důležité budou kompromisy a uskrovnění se, výsledek vás však pak bude těšit o to víc. Nábytek z bazarů aje v současnosti dokonce vyhledávaný a můžete tam najít skutečné skvosty.

Reklama