Interiéry s (ne) tradičními rustikálními prvky

0
7
Reklama

Tentokrát vám přinášíme inspiraci ze tří různých domů. Jsou přehlídkou toho, jak současní architekti využívají rustikální prvky a starožitnosti v moderních městských prostorách. Ve všech místnostech tak vzniká pozoruhodný mix nadčasové elegance, starodávné drsnosti a současných trendů.

Obývák

Starožitné kousky s vintage či rustikální atmosférou bez problémů doplní základ v duchu industriálu. Ornamenty na koberci, klasická, jakoby trochu "vychozená", dřevěná podlaha nebo i taková drobnost jako starý cestovní kufr dokáží zjemnit strukturu pohledového betonu na stěně. Přesvědčí vás, že interiér může být dostatečně útulný is jednoduchými kovovými kousky nábytku, když se správně zkombinují. Typickou atmosféru tohoto prostoru vytváří stylizovaná patina opotřebení, která je tak přitažlivá na starožitnictvích, starých továrnách, hradech či farmách ze začátku 20. století. Spojení s moderními doplňky zajímavým způsobem říká: "Tady se žije!" (Návrh: koj Design)

Nebo můžete industriál úplně vynechat a nechat rustikální prvky, ať rozvinou svůj šarm. Klidně zachovejte starodávnou mohutnost a dominanci dřeva či těžkých textilií. To i bez patiny dokáže vytvořit historizující atmosféru, dokonce zastoupí vzorovanou vintage dlažbu na podlaze. Tepané prvky od uměleckého kováře jsou do takového interiéru jako stvořené. Stačí už jen přidat kapku současné elegance, která to všechno definitivně posune o pár desetiletí vpřed. Bledá sedačka ve stylu Chesterfield a geometrické svítidla si s tím dobře poradili.
Materiály zůstaly, ale jinak je odkazů na minulost či venkovskou patinu mnohem méně. Trámový strop a odhalené cihlové zdivo sice opět směřují k rustikálně-industriální estetice, ale historizující prvky vystřídaly moderní fotografie a geometrické či abstraktní vzory.

Kuchyň a jídelna

Moderní milovníci staré klasiky se iu zařízení této části domu mohou inspirovat více možnostmi. I v 21. století se kuchyně zařizují v čistě farmářském stylu. Jednoduché otevřené dřevěné bedničky si opět našly místo mezi bytovými doplňky, stejně jako jednoduchý bílý porcelán. Spotřebiče a sanita se také vracejí k retro variantám, ale při masivních kovových konstrukcích se častokrát bez problémů uplatní i ty designově současné verze. Pokud vás však při inspiraci minulostí a venkovem více láká staré Francie.

Zůstáváte raději při co nejpřirozenějších formách dřeva? Prosím! Dveře z těžkých desek bývali kdysi dříve nezbytností. Dnes mají pro nás kouzlo návratu ke kořenům a síle přírodních materiálů. Ty však můžeme uplatnit i při moderních liniích. Kuchyňský ostrov bychom sice u našich babiček hledali asi déle, ale "destičkový rastr" by se určitě objevil. Nepohrdnou jím ani dnešní architekti.

Ložnice

Dřevěný obklad s lehkostí vytvoří atmosféru noci pod střechou starého srubu, ale stejně může být základem moderní polopříčky v bytě s otevřenou dispozicí. Ani v jednom případě není problém začlenit do interiéru nábytek s čistými jednoduchými liniemi. Stejně dobře se zde lze vyrovnat s pestrostí – ať už ve formě starodávných plyšových koberců nebo zářivých jednobarevných kousků.

Záleží jen na vás, jakou dávku rustikálnosti, vintage stylu či stylizované patiny si dopřejete a kam klasiku posunete.

Reklama