Jablečník obecný: Dobrý pro dýchací cesty i na trávení

0
20
Reklama

Jablečník obecný (Marrubium vulgare) je výborná bylinka, ze které můžete připravit čaj, tinkturu, sirup či bylinkové víno. Podívejte se, jaké benefity nabízí pro zdraví i jak se o něj můžete starat.

Mladé rostliny vysaďte na jaře nebo na podzim na slunné místo do dobře propustné, humózní půdy asi 30 cm od sebe, semena vyséváme v dubnu až v květnu.

Polévejte střídmě, na zimu zakryjte rostliny klestí nebo chvojím. Kvetoucí nať sbírejte v červnu a červenci. Odstřihněte horních 10 cm rostliny a kvetoucí výhonek nezmenšujte, usušte na stinném místě a pak uložte tak, aby se zachovala aroma.

Zajímavým faktem je, že jablečník obecný je při svém rozšiřování vázán na živočichy. Má totiž Trnová souplodí, které se přichytávají na srst zvířat procházejících kolem.

Jablečník pro zdraví

Hořčiny a saponiny podněcují žlázy dýchacích cest k sekreci, uvolňují a zkapalňují tuhý sekret. Při nemocech z nachlazení působí hlenotvorné a proti křečím, snižují horečku a posilují obranyschopnost organismu.

Tato rostlina se silnými účinky je velmi vhodná při chronickém zánětu průdušek u starších, zesláblých lidí, při černém kašli a astmatu, ale i jako doprovodná léčba horečnatých záchvatů při malárii.

Na základě baktericidních tříslovin jablečník zastavuje průjem a podporuje hojení ran. Hořčiny podporují trávení a především žlučové šťávy, uvolňují křeče v trávicím traktu a posilují vyčerpaný organismus.

Připravte si čaj

Potřebujete 2 lžičky čerstvé nebo sušené natě jablečníku, které zalijete 2,5 dl vařící vody. Nechte alespoň 5 minut louhovat, aby se uvolnily léčivé látky. 

Reklama