Jak je co nejvíce ochránit dřevěné podlahy

0
11
Reklama

Máte doma krásné nové dřevěné podlahy nebo parkety a chcete, aby se leskly jako nyní i nadále? Máme pro vás pár užitečných triků, jak se o ně správně postarat.

Obecné zásady

Dřevo je úžasný materiál. Do interiéru nám vnese teplo, trochu přírody, útulnost, komfort, který si domů vyžaduje. Základem nejsou glazury a leštění a podobně.Základem je ta správná teplota. Jelikož dřevo přirozeně pracuje, příliš vysoká teplota ho může způsobit jeho nadýmání nebo zašednutí po dlouhodobém přímém slunečním záření, nízká teplota zase způsobí, že mohou snadno vzniknout praskliny. Ideální teplota v místnosti, kde máme dřevěnou podlahu je tedy ta, pohybující se kolem 20 ° C.Stejně důležitá je i vlhkost, ta je ideální v rozmezí 55 – 65%.
Kromě toho nezapomínejte na prevenci. Chraňte podlahu před škrábanci od nábytku, od zbytečných pádů ostrých věcí nebo škrábancům od domácí mazlíčky, zda před poškozením od našich ratolestí a i drsných podrážek domácí obuvi.

Pravidelné čištění

Kromě obyčejného vysávání, které je pravidelně třeba. Minimálně jednou za týden proběhněte podlahu vysavačem s kartáčem s jemnými štětinami a zbavíte se tak většiny nečistot – drobků, spadaným vlasů a podobně. Pokud se náhodou stane, že na podlahu kápne kousek sladkého sirupu nebo ji jinak zamažete, na očištění použijte co nejvíce vyždímaný mop v čisté vodě. Mýdlové čističe používejte pouze v případě většího znečištění. Stejně je na trhu několik speciálních přípravků věnovaných konkrétní dřevěným, zda parketovým podlahám, které je kromě očištění navíc z času na čas rozjasní a ošetří, na nějaký čas i ochrání. Vždy si dejte velký pozor na přesné dávkování a poměr dílů čističe ke dílům vody, protože často bývají příliš koncentrované a mohly by zanechat nepěkné šmouhy ne-li více podlahu poškodit než jí pomoci.

Nejtěžší část – lakování

A ta poslední a nejpracnější ochrana vašich dřevěných podlah spočívá v lakování. To je vhodné opakovat jednou za pár let v závislosti na jejich namáhání a opotřebovanosti.Nejprve je podlahu nutné dokonale zbrousit. Staré zbytky laku by způsobily nepěkné skvrny a nerovnosti. Broušení se většinou provádí ve dvou fázích. První, broušení nahrubo, následuje zatmelení spár a následuje druhé broušení, dohladka. Poté je vhodné zvolit ten správný lak.
Na trhu je mnoho možností. Například laky voděodolné, extrémně tvrdé na namáhané podlahy, lak, který zjemní původní tmavý odstín vaší podlahy a podobně. Ten se nanáší ve více vrstvách. Potřebný je i podkladový lak, na který se nanese potřebný počet vrstev laku povrchového. Pracujte velmi opatrně a soustředěně, abyste všechen lak nanesli co nejrovnoměrněji. Pak se už jen stačí řídit doporučeními výrobce preparátu, nechat povrchovou úpravu pořádně zaschnout a  podlaha je jako nová.

o_2

Reklama