Jak na stěny ve starém domě

0
119
Reklama

Stěny v chatách a chalupách staršího data mohou být zdrojem množství problémů, které naruší kouzlo dní v nich strávených a mohou vést až k narušení statiky objektu. Podívali jsme se blíže, jak si poradit s plesnivé a vlhkými zdmi, a přinášíme i pohled do "ekokuchyne", neboť přírodní materiály a postupy jsou v případě sezónního bydlení často preferované.

Jak na plesnivé stěny v interiéru

Vlhkost as ní spojená plíseň patří mezi největší nepřátel obytných a jiných budov. Vždy je přitom třeba odstranit příčinu vlhnutí. Může jít například o slabou horizontální nebo vertikální hydroizolaci stěn, slabou tepelnou izolaci, v důsledku které vznikají tepelné mosty, o slabé větrání a tím i vytápění vnitřních prostor. Na začátku je třeba plísní napadené stěny (případně i zasažen nábytek) dezinfikovat. Ideálním obdobím pro dezinfekci je jaře, aby se mohli vnitřní prostory dostatečně vyvětrat. K dezinfekci stěn použijte biocidní roztok, například Algicid od společnosti JUB. Ten pronikne hluboko do stěnového podkladu a účinně působí na široké spektrum řas, a plísní. Zřeďte ho vodou v poměru 1: 5 nebo 1: 4 (spotřeba na jeden nátěr asi 0,5 l na 12 až 15 m 2). Prostředek nechte působit 8 až 12 ha potom postup ještě jednou zopakujte. Po dalších minimálně 8 h naneste na stěnu interiérovou barvu s ochranou proti vzniku plísní, například JUPOL CITRO od společnosti Jub (spotřeba asi 0,2 l na 1 m2 při dvojnásobném nátěru). Barva bude spolehlivě působit rok, případně i více v závislosti na větrání prostorů. Pokud se v místnosti nachází i nábytek, je třeba, aby byl od zasažených stěn vzdálen minimálně 10 cm, aby bylo zajištěno dostatečné větrání. Správné větrání můžete urychlit například instalací tichých elektrických ventilátorů, které se mohou denně pouštět na několik hodin, aby stěny v místnosti zůstaly suché. Dalším urychlovačem je instalace speciálních stěnových nebo stropních elektrických panelů. Ve blízké budoucnosti však budete muset zajistit i dodatečnou tepelnou izolaci stěn.

Na plísně a bakterie

Sprej SteriSolan dokáže zničit 100% bakterií a škodlivých mikroorganismů i bez toxických chemikálií – plísně a bakterie odstraňuje velmi účinně díky kombinaci peroxidu vodíku a stříbra. Jelikož neobsahuje chlór, aldehydy, alkohol ani žádné jiné škodlivé chemikálie, nezanechává žádný zápach. Použít se dá v podstatě na jakémkoliv povrchu a účinkuje dlouhodobě – pokud jej nesmyjete vodou, bude působit i několik měsíců.

Úprava stěn sanační omítkou

Moderní doplňkovou metodou sanace zavlhlých zdiv je jejich omítnutí sanační omítkou (sanačním systémem), která je nenasákavá a ve velkém rozsahu propouští vodní páry. Sanační omítkové systémy se používají jako součást komplexního způsobu sanace vlhkého zdiva a omítek poškozených vlhkostí, solemi či znečištěnou atmosférou. Není však vhodné použít jejich samostatně bez odstranění prvotní příčiny vlhnutí. Samotný sanační omítkový systém totiž neřeší příčiny vlhnutí a zasolování zdiva a jejich důsledky odstraňuje pouze částečně. Pokud se alespoň částečně neodstraní primární příčina, objeví se stejné problémy časem znovu. Proto by měl být sanační omítkový systém používat v kombinaci s některými dalšími způsoby vlhkostní sanace as technicky výhodnými stavebními úpravami. Sanační omítkový systém se doporučuje použít iv případě, že se obnovila hydroizolace a zabránilo se průniku vody do zdiva. I po použití těchto opatření totiž zůstává v zdivu poměrně dlouhou dobu ještě velké množství vody s obsahem rozpuštěných solí. Proces odpařování vody a krystalizace solí pokračuje, dokud se nedosáhne ustálená vlhkost zdiva. Sanační omítkový systém pomáhá rychlejšímu odpařování vody a umožňuje ukládání solí do omítek, které jsou svou strukturou na to uzpůsobeny. Sanační omítky se dělí na dvě základní kategorie – jednovrstvé a vícevrstvé. Jednovrstvé systémy se používají v prostředí s nízkým až středním zasolením a střední vlhkostí. Vícevrstvé systémy (tvoří je nástřik, jádrová omítka a vrchní omítka, případně nástřik, podkladní a vyrovnávací omítka, jádrová omítka a vrchní omítka) splňující požadavky směrnice WTA se dají nadimenzovat na prostředí s různou úrovní zasolení a vlhkosti. Omítky SUPERSAN s upravenou distribucí vzduchových pórů jsou vhodné do prostředí s vysokým stupněm vlhkosti a zasolení zdiva. V sortimentu naleznete i speciální tepelněizolační sanační omítky, které zabraňují úniku tepla z objektu tepelnými mosty ve stěnách a jsou vhodné do oblasti soklu nebo do místností situovaných pod úrovní terénu – do sklepů.

Sanační jádrová omítka SUPERSAN 084 hrubý od společnosti LB Cemix se používá pro ruční zpracování ve vnějším i vnitřním prostředí. Je vhodná pro omítání zasoleného a vlhkého nevysušeného zdiva. Odvlhčovací efekt omítky spočívá ve schopnosti odvádět vlhkost ze zdiva difúzí ve formě vodní páry. Doporučená tloušťka 25 mm, zrnitost 2 mm, spotřeba asi 31 kg / 1 m2.

Dýchající stěny díky sádře

Sádra jako stavební materiál disponuje vlastnostmi, díky kterým vytváří v interiéru příjemné prostředí – umožňuje stěnám dýchat. Sádra je totiž přírodní produkt, který působí jako přirozený regulátor vlhkosti. Pokud je vlhkost zvýšená, přijímá ji svými póry a při suchém klimatu ji naopak vrací prostředí. Neméně důležitými faktory jsou zdravotní nezávadnost, vysoká přilnavost k povrchu, ale i vynikající protipožární vlastnosti, které spočívají v uvolnění objemu vody v samotné sádře. Nezanedbatelný je také estetický přínos sádry – dokonale hladký bílý povrch bez nerovností. Práce se sádrou je navíc jednoduchá a rychlá. Při samotném zpracování však třeba dodržet několik základních pravidel. "Suchou směs sypeme vždy do čisté vody, nikdy ne naopak. Pokud na míchání používáme elektrické míchadlo, nastavíme jej na nízké otáčky. Ke zpracování sádrových stěrek a omítek je vhodné hliníkové a nerezové nářadí, "radí Patrik horníků, produktový manažer společnosti Rigips. Po nanesení materiálu stěny rychle schnou, povrch není třeba brousit, a tedy nevzniká zbytečná prašnost. Použitím sádry se zlepší i akustické vlastnosti stěn a hodnoty prostupu tepla. Zároveň se usnadňuje i případné odstraňování tapet z povrchu.

Zajistěte si tepelnou pohodu ekologickým zateplením

Vytápění v chatách nebývá dimenzované na vysoký výkon. Pokud si chcete i během dovolenkových nocí zachovat tepelnou pohodu a současně snížit tepelné ztráty obvodovými stěnami, je vhodné chatu či chalupu zateplit. Protože mnohé z nich mají fasádu obloženou dřevem či lícovkami, zateplení a následná konečná úprava by měly zapadat do koloritu prostředí, ať už horského, nebo vesnického, ve kterém se nacházejí. Samotné zateplení musí přitom splňovat zejména ochrannou a izolační funkci, což je poměrně problematické, neboť mnoho starších domů má problémy se zvýšenou vlhkostí obvodových stěn. Pokud chcete, aby si chaty či chalupy zachovaly přírodní charakter, můžete na izolaci použít ekologické materiály. Všechny tyto požadavky splňuje odvětraný systém zateplení obvodových stěn, který se skládá z více komponent – nosného roštu, přírodní minerální vlny, difuzní fólie LDS 0.04 a dřevěného obkladu. Jako izolant je použita skelná minerální vlna na bázi ECOSE technologie od společnosti Knauf Insulation, která je vyrobena z recyklovaných materiálů a jako pojivo se při ní používají výhradně materiály na přírodní bázi. Při odvětraném systému se na rozdíl od kontaktního, při kterém se izolace lepí přímo na fasádu, upevní na stěnu nosný rošt, do kterého se vloží tepelná izolace. Povrchová úprava provětrávaných fasád na chalupách nebo chatách se realizuje většinou vodorovně orientovaným dřevěným obkladem, který ideálně chrání stavbu před povětrnostními podmínkami a zároveň perfektně zapadá do prostředí. Výhodou samotné skelné minerální vlny je kromě výborných tepelněizolačních vlastností i velmi nízký difúzní odpor, což znamená, že přes její strukturu vlhkost prostě přechází ve formě vodních par a následně přestoupí do provětrávané vzduchové mezery umístěné za izolantem. Tato vlastnost proto předurčuje toto řešení iv případě staveb s vlhkými stěnami. Zakrytí takových stěn jakýmkoli jiným způsobem by mělo za následek hromadění vlhkosti a následnou tvorbu plísní.

Reklama