Úžasná chata, která si na tradiční design nepotrpí

0
5
Reklama

I vy máte občas chuť odjet někam daleko, nechat všechen stres a povinnosti za sebou? Moderní chata na Novém Zélandu je na to jako stvořená. Architekti z ateliéru Pattersons ji propojili s okolní přírodou opravdu těsně – včlenili ji do svahu na pobřeží tak, aby zůstala co nejvíce ukryta před okolním světem. Při jejím virtuální návštěvě něj určitě na chvíli zapomenete a možná objevíte nový způsob, jak si domů přinést kousek přírodní divočiny aniž abyste vzdali pohodlí.

Odolná stavba s neodolatelným výhledem

Klasickou chatu si v našich končinách představujeme většinou jinak. Tato stavba se skla, oceli a místních přírodních materiálů si na tradiční design rozhodně nepotrpí. Jejím úkolem je poskytnout neodolatelný pohled na oceán a odolat bouřím či jiným případným výstřelkem počasí. Proto se při konstrukci střídají kámen, exotické dřevo, kterému se říká koto, okyere nebo kartáči (Pterygota macrocarpa), sklo se zvýšenou odolností a ocelové sloupky s prvky, což zvládnou i zemětřesení. Místní rašelina se dostala ke slovu na zelené střeše, i když toto pojmenování působí v místním podnebí občas trochu ironicky.

Přirozený komfort

Interiér není přeplněný nábytkem, aby mohli vyniknout jednotlivé materiály. Původem i barevností stále zůstávají blízké okolní přírodě. V podstatě procházejí z fasády i do místností. Základ tvoří hladký přiznán beton na stěnách a podlaze. Výborně zvýrazní rastry vytvořené kamenným obkladem a zmiňovaným exotickým dřevem na stropě. Taková kombinace vnáší do domu vizuální rovnováhu. K harmonii přispívá i fakt, že teplý světlejší odstín dřeva vyvážil chlad betonu a kamene.
Když toužíte po úniku z civilizace, asi je zbytečné očekávat vilu s množstvím místností. Architekti zvládli rozčlenění většího společenského prostoru tak, abyste nepřišli o pohodlí ani o výhled. O ten tu přece celou dobu jde. Na pohodlném sezení otočeném k zasklené stěně a krbu tedy nebyl důvod šetřit. Vyvýšené pódium je zase často využívaným řešením, které oddělí noční zónu od zbytku prostoru. (V menších bytech bývá vyšší a svůj vnitřek s oblibou poskytuje na odkládání.). Dočasný odchod od hlučícího davu nevyžaduje kuchyni jako luxusní restaurace, ale s dobře vybaveným kuchyňským koutem zde samozřejmě počítali.

S vůní moře

Krásný výhled zpoza okna je fajn, ale není nad možnost odhodit i tuto poslední průhlednou bariéru. Proto nechybí terasa, otočená rovnou na drsné skály vyčnívající z moře. Stylově i mírou komfortu se přizpůsobila zbytku domu.

Reklama