Jak ošetřit zahradní nábytek před zimou!

0
7
Reklama

Chcete, aby váš zahradní nábytek vydržel i pár dalších sezón letních opekačiek a slunění se na zahradě? Potřebuje, aby jste se o něj před zimou pořádně postarali.

1. Základem je, abyste nábytek na zimu byla skladována zejména čistý. Během léta se na něj nachytá mnoho nečistot, které pokud na nábytku necháme nás v létě nepříjemně překvapí a nábytek už nemusí být to, co býval. Nejhrubší nečistoty odstraníte hrubší kartáčem a ty jemnější vodou zředěnou s obyčejným saponátem.Netrapte se drahými přípravky, funguje to na jednotku!

2. Může se stát, že jste nábytek o sebe někde zavadili, pořezali ho příborem a podobně.Rýhy na něm jednoduše po vyčištění (například jejich vyfoukněte obyčejným fénem) zaplníte epoxidovým lepidlem, které po zaschnutí zůstane průsvitné a pokud povrch zapečetěném přejdete jemnějším smirkovým papírem, nebude po škodě ani vidu ani slechu. Pokud naopak někde najdete výdu, kapka vody a fén ji jako zázrakem znovu narovnají.

 3. Pokud váš nábytek obsahuje i kovové částice, působením povětrnostních podmínek přirozeně dochází ke korozi – rezivění. Tu nejhrubší rez odstraňte drátěným kartáčem a následně aplikujte speciální přípravek, který působí na vzniklou rez a také proti dalšímu rezivění místa. Zaměřte se zejména na nožičky nábytku, které jsou často vpuštěny do travnatého vlhkého povrchu.

4. Zpevněte spoje! Zde není třeba mnoho slov. Spoje na šroubech a jiných kovových částech snadno dotáhnete, no a lepené části očistěte a znovu spojte pomocí lepidla, které je vysoce odolné zejména proti vlhkosti a mechanickému namáhání. Nechceme přece, aby vaše první posazení se na jaře dopadlo pořádným pádem na tvrdou zem!

5. A pokud si troufáte na celkovou obnovu vašeho krásného (zejména dřevěného) nábytku, pomocí brusného papíru se zbavte nejsvrchnější vrstvy – s tím se zároveň zbavíte i menších rýh a škrábanců, a následné aplikujte speciální lak nebo glazuru, kterou dřevo krásné oživíte. Lesklý povrch zvýrazní strukturu dřevěného povrchu a mnohé nátěry obsahují dokonce UV filtr, který ho na příští léto ochrání před slunečními paprsky.

TIP na závěr: Pokud skladujete zahradní nábytek ve sklepě, dbejte na to, aby byl pořádně ochráněn před okolním vlhkým prostředím (obalte ho do papíru či ochranné fólie, zakryjte plastovým ubrusem) a také škůdci, které se zde pohybují.

2

Reklama