Tulipány, narcisy i sněženky v květináči!

0
589
Reklama

Dnes se ale zaměříme na výzdobu jarní. Přípravy na ni můžeme zahájit již nyní.

Jarní květiny jsou krásným osvěžením po dlouhé zimě a když přijde březen, duben, květen a v zahradách začnou vykukovat barevné lupínky, hned se atmosféra ve vzduchu změní. Ne každý má ale to štěstí, vypěstovat si tyto krásky v předzahrádkách a proto nezapomínejte ani na to, že i v květináči na balkoně se jim může výborně dařit.

Říjen je ideální

Cibuloviny (narcis, tulipán, hyacint, sněženka, modřenec) je třeba vysazovat na podzim. Dny už nejsou takové horké a v kypré půdě se jim bude ideálně dařit při teplotě 5 – 10 ° C. Proč říjen? Samozřejmě, vysazovat můžete až do prvních mrazů, které mohou nastat až někdy v prosinci, ale potřebujeme, aby měli cibulky dostatek času zakořenit se, aby nám na jaře dělali radost.

Jak na to

Pro sázení jsou ideální hlubší květináče, protože rostlinka roste i do vrchu i do spodku.První vrstvu při sázení by měla by drenážní směs, aby se v zemině zbytečně nezadržiavala vlhkost, na ni můžeme položit nastýlací textilii a samotný substrát, do kterého sázíme cibulky. Ty musí být svěží, bez shnilých lístků či znaků jakýchkoliv škůdců, na omak pevné, ale trošku pružné. Sázíme je přibližně 5 cm od sebe, aby měli na růst dostatek prostoru, ale nakonec náš květináč vypadal pěkně plný.

Do jednoho květináče můžeme zasadit i více druhů tak, abychom byli s dekorací na jaře spokojený. Jemné sněženky vykouknou již v únoru, tulipány později. Vložené cibulky zasypeme dalším substrátem a jemně zalijeme. V prvních týdnech zaléváme intenzivněji, aby cibulky do zimy do sebe stihli vtáhnout všechny potřebné živiny.

Skladování a úkryt na léto

Takto vysazené květináče můžeme klidně umístit na balkon na celou zimu. Během mrazivých dní prostě obalíme nádobu jutovinou nebo jinou izolační textilií, aby zemina nezamrzla a vrch přikryjeme také (například větvičkami jehličnanů). Takto ochráněné květináče pěkně přezimují a na jaře se můžeme vytesat s vlastní vypěstované výzdoby. Po odkvětu odstraníme květ i lístky, vytáhneme cibulky ze země, očistíme a na teplé léto uložíme na chladné, tmavé místo (například do sklepa) a na podzim můžeme sázet znovu.

3

Reklama