Jak prosvětlit dětský pokoj

0
21
Reklama

Děti potřebují zdravé vnitřní prostředí a dostatek přirozeného světla, aby se mohli správně vyvíjet a čerpat potřebnou energii. Proto je třeba dbát, aby jejich pokoje byly plné denního světla a čerstvého vzduchu.

V dětských pokojích se nejen hraje, připravují se zde také do školy, zda tvoří zajímavé dílka. Proto je nezbytné zajistit ke všem těmto aktivitám dostatečný přísun denního světla.

Denní světlo pro lepší náladu

Tím, že střešní okna přivádějí do místnosti až dvakrát více denního světla než fasádní, jsou vhodným řešením pro dětský pokoj. Podle studie, kterou dala vypracovat společnost VELUX, může denní světlo zvýšit soustředění a schopnost učit se u dětí až o 15%. Aby byl dostatek světla zajištěn i při aktivitách prováděných u stolu, třeba ho umístit co nejblíže k oknům. Přitom musíme zohlednit i to, zda je dítě pravák nebo levák a tomu přizpůsobit orientaci stolu – aby si rukou při psaní neclonilo.

Čerstvý vzduch pro zlepšení nálady

Nahromaděný vydýchaný vzduch je v dětském pokoji nežádoucí. Během dne se do něj vylučují různé částice z nábytku, či stavebních materiálů. Lidskou činností přirozeně dochází i k tvorbě vlhkosti v interiéru. Pokud se vlhkost spolehlivě neodvede ven, může vést ke vzniku alergií, či astmatu. Čerstvý vzduch je také základním předpokladem pro lepší spánek. Proto by se během léta měli v dětském pokoji otevírat okna alespoň dvakrát denně – ráno po probuzení a večer před spaním. Klidně však i častěji.

Světlé barvy pro více dětské radosti

Pro optické otevření dětského pokoje se doporučuje využívat zejména kombinace světlých barev. Samozřejmě, výraznější barvy vytvoří kontrast a je dobré využít je k dekorativních doplňcích, jako jsou polštáře, povlečení, koberec, či rolety. Rolety kromě toho, že ozvláštní interiér a dodají mu hravost, mají praktickou funkci při regulaci přísunu denního světla do interiéru.

Stínění pro příjemné vnitřní klima

Během letních měsíců má podkroví často tendenci k přehřívání. Proto je třeba se zamyslet nad tím, jak co nejúčinněji zamezit vstupu přebytečného tepla dovnitř. Řešením může být instalace vnějších markýz, které lze velmi jednoduše umístit na okno. Díky průhlednému materiálu umožňují výhled ven z pokoje, přičemž teplo dovnitř nevpustí a teplotu udržují až o 6 ° C nižší než v exteriéru. Interiér lze také hravě doplnit i zatemňujícimi vnitřními roletami, které zajistí v dětském pokoji úplnou tmu v noci, i během odpoledního spánku.

Reklama