Jak se zbavit plísně v koupelně

0
45
Reklama

Plíseň v koupelně je nejen odpudivá, ale i nebezpečná. Kromě ucpaného nosu totiž může způsobovat i bolesti hlavy, kožní problémy, svědění očí, kýchání nebo potíže s dýcháním. Jak si s ní poradit?

Plísni se daří všude tam, kde je vlhko, teplo a tma. Nejčastěji se proto najde v koupelnách, toaletách a kuchyních.
A ačkoli někdy může být plíseň na užitek (například v podobě kvasnic nebo penicilinu), ve většině případů rozhodně nepotěší.
Pokud se jí potřebujeme zbavit, je třeba zajistit několik věcí.

Zbavit se vlhkosti

Prasklina ve střeše, kapající vodovod, špatně utěsněné potrubí, porušené těsnění u vany, nedoschlý koberec po tepování … podobné maličkosti, do kterých opravy se právě nehrne, mohou způsobit vážnější problémy. Ty pak budeme muset řešit mnohem těžším kalibrem – agresivními dezinfekčními prostředky nebo bělidly.
A proces pravděpodobně i několikrát opakovat, protože spóry plísní jsou jemnější než prach a mají náramnou schopnost usazovat se kdekoli.

Řešme plíseň včas

Pokud problém s plísní neřešíme včas, může se usadit do omítky nebo dřeva. A to jsou ty nejhorší případy, protože pórovitý povrch stěn i dřeva je skvělou líhní pro plísně. Pokud se tedy plíseň dostala do omítky, je třeba postupovat rázně. Stěnu seškrábat, důkladně vyčistit, vydezinfikovat, nechat dobře uschnout a až potom nanést penetrační nátěr a následně vymalovat. Velmi důležité je, abychom při práci s plesnivou omítkou použili ochranné prostředky: gumové rukavice, ochranné brýle, roušku na obličej a přikrývku hlavy. Tato opatření se nevyplatí podcenit, protože zdravotní potíže, které může plíseň způsobit, jsou různorodé a mohou komplikovat diagnostiku.Při používání silných čisticích prostředků je také namístě opatrnost. Je třeba si totiž uvědomit, že na boj s plísní používáme stejně silného a agresivního protivníka.

Zastánci ekologičtějších řešení mohou na čištění například obkladaček použít tento recept z domácích surovin:

2 šálky octa
¼ šálku jedlé sody
¼ šálku vody.

Suroviny smícháme a směs naneseme na hrubými stranu houby. Vše ní pořádně povytíráme a vyčistíme.

2797781

Reklama