Jak si vybrat správnou sekačku

0
11
Reklama

I vy rádi relaxujete na zahradě s dokonale upraveným trávníkem? Zkušení zahrádkáři vědí, že údržba takového trávníku není žádná maličkost. Pro dosažení perfektního výsledku je důležité zvolit dobrý typ zahradní techniky. Zahradní sekačka by měla být výkonná, snadno ovladatelná a zanechat po sobě dobrý výsledek.

1. Velikost pozemku

Při výběru sekačky je třeba brát v úvahu v první řadě velikost pozemku, jeho povrch a terén, který plánujete sekat. Do 200 metrů čtverečních vám stačí jednoduchá sekačka bez pojezdu, do 500 metrů čtverečních se již poohlédněte po kousku s pojezdem, případně si zvolte benzínovou sekačku, abyste za sebou nemuseli táhnout prodlužovací šňůru. Více než 1 000 metrů čtverečních nejlépe zvládnete s travním traktorem. Podívejme se spolu na další parametry, které byste si měli před koupí sekačky všímat.

2. Výkon

Výkon každé sekačky závisí na výkonnosti motoru. Mějte na paměti, že kvalitní motor by měl být snadno naštartovateľný, výkonný, co nejtišší a nesmí se zasekávat. Poměrně podstatná je i životnost.

Sekačka s lepším výkonem se bude dobře pohybovat iv náročnějším terénu, jakým je hustá, vlhká nebo mírně vzrostlá tráva. Počítejte s tím, že sekačka s pojezdem vyžaduje větší výkon motoru, stejně jako sekačka s větším záběrem, aby dokázala dlouhým nožem otáčet ve stálém rytmu.

3. Šířka záběru

Čím širší záběr sečení zvolíte, tím méně přejezdů po trávníku vás v průběhu sečení čeká. Větší šířka záběru tedy výrazným způsobem pomáhá zkrátit čas sečení. 

Šířka záběru se udává v centimetrech av podstatě udává, jaký široký bude posečený pruh trávy. Sekačka se širokým záběrem však bude nejen dražší, ale logicky i širší. Je třeba myslet proto na to, zda projdete mezi domem a keři, zda se sekačkou vejdete mezi stromy, jak zvládnete posekat rohy zahrady atd.

Doporučená velikost sečené plochy podle šířky záběru: 
záběr 32 cm do 200 m 2
záběr 40 cm do 350 m 2
záběr 40 – 45 cm do 500 m 2
záběr 45 – 53 cm do 1 000 m 2
záběr 53 cm nad 1 000 m 2

4. Sběrný koš

Pokud nekupujete sekačku, která vysypává posečenou a rozemleté ​​trávu zpět na trávník, ale zároveň nechcete po každém sekání posekanou trávu sbírat ručně, je pro vás ideální sběrný koš. Ten je u většiny sekaček standardním vybavením. Na výběr máte textilní nebo plastový koš. Textilní se provětrává a tráva v něm nezhnije, pokud jej zapomenete vysypat. Snadno se však zabarví (od trávy) a poškodí. Plastový koš se snadno myje, je odolnější, ale pokud ho nevysypete, tráva v něm může zahnívat. Abyste ušetřili čas a nemuseli trávu často vysypávat, vyberte si co největší koš. 

5. Pojezd

Pojezd na sekačce je vcelku dobrá pomůcka, která usnadňuje práci. Část výkonu motoru se spotřebuje na to, aby se poháněly kola dopředu a někdy i dozadu. Sekačka vám tlačení značně usnadňuje av některých případech dokonce není vůbec potřeba sekačku před sebou tlačit. Ale aby to sekačka umožňovala, je třeba vybrat si model s dobrým výkonem.

6. Mulčování

Sekačka s funkcí mulčování odkosenú trávu rozemele na co nejmenší rozměr bez sběru a posekané malé stonky se v porostu rozpadnou, pohnojit trávu a udrží vlhkost. Pokud je však posekané trávy příliš, začnou se tvořit měchy a překyseluje se půda. Mulčování se proto doporučuje během sušších měsíců a rozhodně ho střídejte se sbíráním.

7. Podvozek

„Podvozek sekačky – tzv. „Šasi“ – se vyrábí z různých materiálů. Sekačka s plastovým podvozkem je lehčí než sekačka s kovovým podvozkem. Největší výhodou plastu je, že nerezaví a neloupe se z něj barva. Životnost plastového podvozku je krátká, kvalitnější plasty se označují jako ABS plasty. Hliník je poměrně měkký kov, a přestože odolává korozi, snadno se poškodí. Je však odolnější než plast. Velmi odolný podvozek bude vyroben z oceli, která mu poskytuje vysokou životnost. 
Pokud však nemá nerezovou úpravu povrchu, má tendenci korodovat, proto vyžaduje pečlivou údržbu. Podvozky se vyrábějí iz různých slitin kovů. Bývají těžké a také velmi drahé, ale dosahují vysokou životnost.

Reklama