Jak správně osvítit interiér

0
62
Reklama

Osvětlení může udělat s naší psychikou divy. I když světlo vnímáme spíše podvědomě, jeho působení může ovlivnit naši psychiku a určovat momentálně pocity.

Je tedy velmi důležité zvolit správný typ osvětlení, příjemnou barvu a vhodné umístění. V místnostech jako je kuchyň nebo obývací pokoj by mělo být centrální osvětlení doplněno bodovým světlem vhodným pro práci nebo čtení. Naopak v ložnici se bez centrálního osvětlení klidně obejdeme.

Hlavní je správné umístění světel

Na umístění světel v místnostech by mělo myslet již při samotném architektonickém návrhu interiéru. V první řadě je důležité si uvědomit, za jakým účelem bude místnost využívána a jaký typ osvětlení nám vyhovuje. Myslet bychom také měli, jaké druhy materiálů budou v interiéru použity. Tmavé barvy a strukturované povrchy světlo pohlcují. Naopak hladké, světlé a lesklé povrchy ho odrážejí. Osvětlení by mělo být dostatečně intenzivní, ne však nepříjemně ostré. Jeho světlo by mělo být měkké a teplé s nažloutlým nádechem.

Ideální je kombinace měkkého a bodového světla

Měkké světlo má charakter denního a proto by měl být jeho zdroj opatřen mléčným krytem a umístěn tak, aby rovnoměrně osvítil celý interiér. Stejný efekt dosáhneme umístěním stropního světla, jehož proud směřuje do stropu. Tyto druhy osvětlení se řadí do osvětlení nepřímého.

Bodové osvětlení by mělo mít nižší intenzitu a nasměrovány by mělo být nejlépe na určitou část místnosti, zátiší nebo objekt v něm umístěn. Účelem bodového světla je právě nechat vyniknout kouzlu zátiší pomoci orientaci v prostoru. Nemělo by příliš oslňovat ani vytvářet nepříjemné stíny. Není vhodné ho využívat jako centrální světlo, protože v prostoru vytváří velké kontrasty, což může způsobovat únavu očí.

Každá místnost vyžaduje jiný typ osvětlení

V obývacím pokoji je důležité vedle světla centrálního také doplňkové světlo v podobě stojací lampy či nástěnné lampičky. Při sledování televize se již nedoporučuje světlo za obrazovkou, ale naopak před ní, aby televize nebyla ve stínu. Světlo se nesmí odrážet v obrazovce a ani ji oslňovat.

Správné osvětlení vyžaduje i pracovní plocha v kuchyni. Zde je vhodné umístit o strop odražené, rozptýlené intenzivní světlo, nedosahující zbytečné stíny nebo odlesky. Pod horní skříňky je nutné umístit doplňkové zářivky s minimálním výkonem 75 W. I v jídelně pak hraje světlo důležitou roli. Neměla by zde chybět regulace jeho intenzity a možnost oddělit tok světla dolů na stůl a nahoru na strop. Nad stoly delší než 3m je lepší zvolit světlo s dlouhou zářivkou namísto lustru s mnoha bodovými světly. Zářivka vytvoří příjemné a rovnoměrně rozptýlené světlo.

U osvětlení v ložnici záleží především na jejím vybavení. Pokud je tu jen postel, centrální světlo není důležité, lampičku u postele však musí být možné ovládat už u vchodu. Pokud jsou v ložnici i úložné prostory, jejich osvětlení je důležité. V případě, že je světlo zabudované přímo ve skříni, je důležité bezpečně odizolovat zdroj i kabely elektrického vedení.

Reklama