Jak správně skladovat víno

0
12
Reklama

Máme tu léto. Počasí nám konečně dovoluje vysedávat v zahradě nebo na terase do pozdních večerních hodin, tak proč si neokoreniť toto posezení sklenkou dobrého vína, viďte?

Pokud jste opravdovým milovníkem tohoto nápoje, určitě vám již několik krát napadlo vytvořit mu ve vašem domově vlastní prostor s ideálními podmínkami. Tou podstatnou je teplota. Zdroje uvádějí 7,2 – 18,3 ° C. Pokud se víno skladuje v prostoru s teplotou vyšší než něco přes 18 ° C, rychleji stárne a to se odrazí na jeho chuti a stejně i aroma. Klasické skladování v chladničce je podle správnosti přípustné jen několik měsíců. Ani s nízkou teplotou to příliš nepřehánějte, protože pokud víno uložíte do mrazáku a začne se jeho skupenství měnit, může vytisknout korkovou zátku.

Při dlouhodobém skladování dále musíme přihlížet i na světlo, které se vínu dostává.Zamysleli jste se někdy, proč jsou lahve vína vždy barevné a ne průsvitné? To protože zabarvené sklo chrání víno před slunečním UV zářením tak, jak nás sluneční brýle.Vyberte tedy místo v domě, které není pod přímými slunečními paprsky. Rovněž mohou jednoduše vyblednout propracované etikety drahých vín a to byste určitě nechtěli.

Vlhkost je také jedním z parametrů, na které je třeba při skladování vína přihlížet. Příliš nízká vlhkost může způsobit, že samotná korková zátka chránící obsah lahve vyschne a dovnitř se dostane vzduch, což může poškodit víno. Proto se doporučuje ideální vlhkost mezi 50 až 80%.
Pokud nemáte ve své domácnosti dostatek prostoru pro vytvoření těchto ideálních podmínek, postačí vám volný kout, do kterého postavíte koupenou vinotéku, chladicí vitrínu, kde pomocí digitální obrazovky sledujete všechny zmíněné parametry nebo se pokuste reorganizovat vaši sklep a vína umístit jednoduše tam. Při designu své vlastní vinotéky se navíc můžete nechat unést stylem francouzského venkova. Nebo necháte prostor čistým liniím? Přemýšlejte, tvoření. A pak už jen … na zdraví!

2

Reklama