Jak vybírat dveře do bytu a do domu

0
9
Reklama

Dveře už dávno nejsou jen funkční prvek, který odděluje od sebe dva prostory. Díky široké paletě povrchových úprav, tvarů a rozměrových možností představují designový doplněk nebo i dominantu prostoru.

Co byste měli vědět

1 Truhlář nebo Tovární výroba

Dveře si můžete dát vyrobit u truhláře na míru nebo si u prodejce zakoupit určitou Tovární značku dveří. I v rámci Tovární výroby si můžete dát vytvořit například dveře s atypickými rozměry, je však třeba počítat s příplatkem. Konečná částka dveří (výroba, dovoz i montáž) bývá při Tovární výrobě v závislosti na modelu, povrchu a dalších faktorů často výhodnější.

2 Rozměry dveří

Rozměr dveří vám prozradí, jak velký objekt přenesete přes dveře na druhou stranu. Na to je třeba myslet nejen při projektování domu, ale i později při kupování zařízení. Pračku širokou 70 cm totiž přes dveře o šířce 60 cm na toaletu nepřenesete. Kromě rozměru dveří se rozlišuje i rozměr stavebního otvoru, který je nutné znát spolu s orientací dveří ještě před jejich prvotním výběrem. Interiér by se měl navrhovat tak, aby byl stavební otvor na každou stranu o přibližně o 5 cm větší, než je rozměr dveří. Chcete-li například dveře s rozměry 60/197 cm, stavební otvor by měl mít rozměry 70/202 cm.

3 Falcové vs. bezfalcové

Většina lidí volí tzv. falcové nebo polodrážkové dveře s přiznanými panty. Už déle je však v nabídce i bezfalcové nebo bezpolodrážkové provedení. V důsledku skrytého pantu je dražší, jde však o elegantnější a jemnější interiérové řešení.

4 Tvar a otevírání

I nabídka tvarových provedení dveřních křídel a zárubní je v současnosti velmi široká. V nabídce jsou kromě jednoduchých plných hladkých dveří dveře s různým typem prosklení a různé jiné tvary dveřních křídel – ať už v moderním, venkovském, rustikálním nebo retro stylu. Každý modelová řada zpravidla obsahuje plné i prosklené vyhotovení. Kromě dveří s klasickým systémem otevírání jsou v nabídce i různé jiné – posuvné před stěnu nebo do stavebního pouzdra, skládací lamelové, kyvné, tzv. lítačky, případně dveře osazené do světlíkových stěn.

5 Výplň a povrchová úprava

Nejběžnější používanou výplní dveří je odlehčená dřevotřísková deska (DTD). V nabídce je i výplň z plné dřevotřískové desky, která je však finančně náročnější a dveře se při jejím použití těžší otevírají. Chcete-li ušetřit, vhodnou alternativou je výplň z papírové voštiny. Uplatnění nachází zejména u levnějších modelů dveří, jakými jsou například plné dveře s fóliovou povrchovou úpravou. Posledním možnou variantou výplně dveří je konstrukce z masivního dřeva, která se však odráží na vyšší ceně. I při povrchové úpravě dveří máte na výběr ze široké nabídky rozmanitých možností – fólie, CPL a HPL laminát, dýha, barevný nástřik, jakož i dveře s lesklou povrchovou úpravou lesku či povrchovou úpravou kamene.

6 Jaké zárubně?

Zárubně vybírejte se stejným povrchem jako dveře. Existuje několik druhů zárubní (kulaté, hranaté, rohové či rovné spoje), proto je vhodné nechat si při výběru poradit od odborného prodejce, který vám představí všechny druhy zárubní vhodné k vámi zvoleným dveřím.

7 Správná orientace

Orientace dveří (pravé / levé) se na první pohled určuje složitě, je to však jednoduché. Postavte se čelem ke dveřím tak, abyste viděli panty dveří a aby se dveře otevíraly tahem směrem k vám. Pokud máte panty po pravé ruce, dveře jsou pravé, pokud máte dveře po levé ruce, dveře jsou levé.

8 Kování

Nezanedbatelným prvkem dveří nezbytným na jejich dobrou funkčnost jsou kování. Ideální jsou esteticky ladící kliky s kvalitním povrchem, které jsou odolné i proti poškrábání prsteny na rukou.

Reklama