Proč třeba bazén zastřešit?

0
52
Reklama

Abyste si mohli naplno užívat pobyt ve vlastním exteriérovém bazénu, je nezbytné investovat i do kvalitních doplňků. Jedním z nich je bezesporu zastřešení či překrytí bazénu, které může ve většině případů nabídnout mnohem víc než jen zabránění přístupu nečistot do bazénové vody.

Proč se zastřešení vyplatí?

Zastřešení bazénu s sebou kromě již zmíněné ochrany vody před nečistotami přináší řadu dalších benefitů. Jedním z hlavních je prodloužení koupací sezóny až na šest měsíců – nezbytná je však kombinace s tepelným čerpadlem nebo solárním ohřevem. Zastřešení dokáže vodu v bazénu i pasivní ohřívat, díky čemuž s sebou přináší snížení spotřeby energie na vytápění bazénové vody až o 30%. Jeho použitím se výrazně sníží spotřeba bazénové chemie. Nesporným plusem je i bezpečnostní hledisko – děti ani zvířata nemohou spadnout do vody, k čemuž přispívají i uzamykatelné dveře v případě posuvných modelů. Samozřejmostí je možnost koupání se i za nepříznivého počasí, například během deště. Zastřešení zároveň přispívá k pocitu soukromí při koupání, který vám může chybět například v řadové zástavbě. Jeho výhodou je i možnost posedět si pod ním v případě, pokud je zvolen typ dostatečně velký a vysoký.

Komfortní pochůznost. V nabídce výrobců naleznete i celoplošně pochůzné modely posuvného zastřešení, jako je například model Casablanca od společnosti ALBIXON, které přinášejí nevídaný komfort a díky různé povrchové úpravě konstrukce (například dřevěný dekor) dokážou pěkně zapadnout do prostředí. Ideální jsou především do velkých zahrad, kde nebudou působit příliš robustně. Zajímavé řešení představuje kombinace více barev výplní – od čiré přes nazelenalou a modrou až po různé kouřové odstíny. Výplně tedy můžete například kombinovat tak, abyste si vychutnali pohled na pestrou výsadbu, a zároveň z druhé strany zabránili nechtěným pohledem.

Bez kolejnic. Kromě tradičního kolejnicového zastřešení najdete v současnosti v nabídce i bezkolejnicové řešení, na které se specializuje společnost Desjoyaux. V jejím portfoliu aktuální přibylo supernízké bezkolejnicové zastřešení. Díky absenci běžně používaných kolejnic nedochází k narušení vzhledu okolí bazénu, předchází se i možným zraněním, které mohou vzniknout, pokud se u bazénu pohybujete bosí, a odpadají starosti s čištěním. Zastřešení může mít výšku 0,5 až 1 m, díky čemuž pěkně splyne s okolím, postará se o menší tepelné ztráty a zároveň umožní od výšky 0,8 m i pohodlné plavání.

S kolejnicemi. Při posuvném zastřešení můžete volit kolejnicové nebo bezkolejnicové řešení. Při tradičních kolejnicových typech, jakým je například Compact od společnosti Mountfield, se konstrukce s výplní pohybuje po kolejích, které jsou podobně jako samotná konstrukce vyrobené z odolné hliníkové slitiny. Jednotlivé segmenty se standardní délkou 2,1 m se řadí za sebe, přičemž nechybí možnost atypicky jejich kombinovat. Jednotlivé díly posuvného zastřešení se vyrábějí do šířky až 7 m.

Přenosné nebo posuvné?

Pokud uvažujete o zastřešení, máte na výběr ze dvou možností – přenosného a posuvného zastřešení. Přenosný typ představuje základní cenově méně náročnou alternativu, která je vhodná k bazénům stojícím na povrchu, jakož i částečně či plně zapuštěným. Konstrukce zastřešení je lehká – vyrobena z hliníkové slitiny, ale zároveň dostatečně pevná, aby spolehlivě zvládla nepříznivé počasí jako vítr nebo liják. Výplň tvoří velmi pevná tkanina z PVC. Tento typ zastřešení navzdory svým nesporným výhodám nepředstavuje celoroční řešení a ve srovnání s posuvným zastřešením přináší i vyšší tepelné ztráty. Jak velký nedostatek lze vnímat konstrukční omezení – může mít tvar kruhu nebo oválu, přičemž maximální možné rozměry zastřešení jsou dány tím, že je přenosné – vyrábí se do délky asi 11 m, šíře 5 ma jeho výška se pohybuje v rozpětí od 1,8 do asi 2,6 m.

Druhou možností, která se v našich podmínkách těší stále větší oblibě, je posuvné zastřešení. Je vhodné v případě všech druhů zapuštěných bazénů. Konstrukce zastřešení se podobně jako v případě přenosného typu vyrábí z hliníkové slitiny, výplň tvoří polykarbonát, respektive makrolon, který se postará o zajištění potřebných tepelněizolačních vlastností. Alternativu představuje použití kompaktních desek z plexiskla. Nesporným plusem tohoto typu je opravdu široká paleta řešení, která dokáže zohlednit individuální požadavky majitele každého bazénu – i těch s velmi specifickým tvarem. V nabídce najdete i ultranízké řešení, pochůzné modely a nechybí možnost atypických kombinací – část zastřešení může být v pochozí výšce a zbytek níže.

Tvarová variabilita. Půlkruhový tvar a umístění na střed nejsou v případě posuvného zastřešení nutností. Vybrat si můžete různé atypické řešení, jakým je například model Monaco od společnosti ALBIXON, při kterém je jedna z hran nižší a oválná a druhá výrazně vyšší a zkosená. Bazén je v tomto případě situovaný více vlevo, takže pod pravou částí zastřešení se můžete na zpevněné ploše komfortně postavit, případně si posedět. Myslet však třeba na to, že individuální požadavky se odrazí v ceně zastřešení.

Přenosné zastřešení. Oceníte ho zejména v případě, pokud do zastřešení nechcete příliš mnoho investovat. Pro tento typ je příznačná rychlá montáž a následná demontáž – konstrukci postavíte, přehodíte přes ni plachtu, jednoduše ji k ní přichytíte a patky konstrukce následně ukotvíte do země. Zastřešení se jednoduše přenáší a díky jeho pochozí výšce si pod ním můžete zahrát i stolní tenis nebo jej využít během párty.

Možnosti překrytí

Pokud z různých důvodů neuvažujete o zastřešení bazénu, jeho překrytí v době, kdy se nepoužívá, by mělo být samozřejmostí. Zabráníte tak vniknutí nežádoucích nečistot av závislosti na typu můžete zabránit i vstupu zvířat či pádu dětí. Na výběr máte z několika druhů plachet nebo lamelové překrytí. Při výběru plachty je třeba zvážit, co od ní očekáváte. Pokud máte například nafukovací bazén, klidně postačí základní krycí plachta na sezónní využití, použít však můžete i solární plachtu, která s sebou přináší řadu benefitů. Pokud je bazén na zahradě umístěný celoročně, je vhodné myslet i na jeho zazimování a vhodnou formu překrytí v tomto období – v nabídce najdete univerzální plachty s možností celoročního použití nebo speciální zimní plachty z husté síťoviny, které propouštějí dešťovou vodu a sníh, takže jejich vzniklé louže nepotrhal.

Lamelové překrytí. Komfortní a elegantní řešení překrytí bazénu představuje lamelová roleta, jejíž použití se u nás pojí zejména s bazény s obdélníkovým půdorysem, ale v nabídce dnes naleznete variabilní řešení pro téměř každý tvar a velikost bazénu. Lamelový rošt z PVC je vodotěsný a volně plave po hladině, přičemž jeho navíjení se řídí automaticky dálkovým ovládáním. Lamelové překrytí chrání bazén před nečistotami, je odolné proti nárazu i UV záření, zvyšuje bezpečnost osob a domácích zvířat a udržuje teplotu vody. V nabídce najdete několik barevná provedení, přičemž standardem je světle modré, světle šedé a béžové.

Kouzlo solární plachty. Tato speciální bublinková fólie plní kromě překrytí bazénu i další úkoly – násobí sluneční záření, které na ni dopadá, čímž ohřívá bazénovou vodu a zároveň ji udržuje teplou během chladných nocí. Z tohoto důvodu je výhodné používat solární plachtu v kombinaci se solárním ohřevem – v noci udržuje teplo plachta, během dne vodu prohřívá solární ohřev. Solární plachta zároveň snižuje odpařování vody z bazénu. Prodejci bazénů nabízejí plachty na každý typ bazénu, přičemž v případě zapuštěných bazénů s netradičním tvarem existuje možnost dát si vyrobit solární plachtu na míru a doplnit ji jedním ze tří typů navíjecích zařízení (pevné, pojízdné, přenosné) s navíjecí teleskopickou tyčí.
Solární plachta o průměru 4,6 m od společnosti Mountfield, tloušťka 180 mic.

S celoročním využitím. Univerzální bezpečnostní plachta od společnosti Desjoyaux se dá použít na každý druh bazénu. Umisťuje se na obrubní kameny tak, aby se nedotýkala vodní plochy. Je vyrobena z PVC fólie doplněné tkaninou, která zvyšuje její pevnost (chrání před pádem dětí a domácích mazlíčků do bazénu). Každých 120 až 150 cm je plachta zpevněná tyčí z anodizovaného hliníku. Plachtu můžete používat nejen v zimě, ale i během koupací sezóny.

.

Reklama