Jak vybrat domácí knihovnu

0
6
Reklama

Nevíte si vybrat domácí knihovnu? Inspirujte se našimi tipy!

I v dnešní digitální době mnozí stále upřednostňují tištěné knihy, jejichž stránky šustí mezi prsty. Pomyslný domů v podobě knihovny je proto pro každého knižního nadšence doslova nezbytností. Inspirujte se spolu s námi její různými podobami.

Jak si vybrat knihovnu

Umístění knih a jejich rozložení může být pro zanícené milovníky čtení doslova alchymie či umění. Mnozí si svou domácí knihovnu třídí nejen podle abecedy, ale i podle žánrů, případně pro ně mají vyselektovány speciální prostory. Výběr knihovny ovlivňuje v první řadě množství knih. Pohrát se dá s jejím tvarem, velikostí jednotlivých polic, materiálem, barevností i s rozmístěním menších prvků na stěně. S trochou fantazie či náležitou dávkou inspirace proměníte nudné stěny na opravdu zajímavý bytový akcent. Při výběru knihovny však vždy vycházejte z velikosti místnosti a zohledněte zejména celkový charakter bytu. I zde platí, že výrazné a rozložitější prvky mohou pokoj opticky zmenšovat, takže čím menší prostor máte, tím menší, resp. méně nápadný prvek volte.

Za skleněnými dvířky. Uložit knihy do skříně se skleněnými dvířky rozhodně není přežitek. I takový nábytek může působit moderně a přináší s sebou jednu podstatnou výhodu – prach se na knihy nebude usazovat tak rychle jako na ty v otevřených policích.

Dva šikovné nápady

1 Objevujte multifunkčnost

Nudné nohy stolu můžete nahradit policemi s knihami a malá knihovna se dokonce může stát přímou součástí sedačky. Domů knihám poskytne i barový pult oddělující kuchyň od obývacího pokoje. Knihovna opticky oddělí i pracovnu či spací kout.

2 Extravagantní dekorace

Pokud preferujete netradiční řešení, knihovna se může stát přímo extravagantní dekorací. Zvolte si hravou, strom připomínající knihovnu s rozvětvenými policemi nebo si ji vyrobte recyklací starého kovového potrubí, které bude tvořit nosný systém polic.

Styl 1 Modulární hravost

Oboustranná knihovna najde své uplatnění zejména při oddělování dvou prostorů. Díky kruhovým otvorem a možnosti vyskládání různých tvarů vás jen tak neomrzí.

Styl 2 Plstěná "elegánka"

Stylová stěna (paraván), do které povkladáte knihy, časopisy, pohlednice, CD či desky, je nejen praktická, ale zejména dekorativní a elegantní.

Styl 3 Šikminy a stropy

Šikmé stěny podkroví povyšte na přednost a využijte jejich na maximum. Pro knihovnu si můžete vyčlenit celou jednu stěnu podkroví i prostory pod střešním oknem.

Styl 4 Domeček pro knihomola

Originální prvek propojující knihovnu s pohodlným sezením a přinášející osvětlení (aby nic nerušilo večery s knížkou v ruce) potěší nejednoho knihomola.

Styl 5 Vždy dobrý přístup

Chcete-li mít ke všem knížkám stále dobrý přístup, vyberte si knihovnu s menším počtem nižších polic a vyhraďte si pro ni například jednu stěnu.

Styl 6 V znamení kříže

Malé kříže, z nichž je knihovna složena, vytvoří netradiční knižní podpěry. Zajímavost řešení znásobuje různé uložení, resp. rozložení knih.

Reklama