Jak vyčistit žaluzie

0
195
Reklama

te rádi pocit, když víte, že jste při úklidu opravdu nic nevynechali? Čištění žaluzií patří k neoblíbeným činnostem. Důkladně je vyčistit je náročné, ale ne nezvládnutelné.

Prach, všude prach

Záclony a závěsy zvykneme označovat za lapače prachu. Mnozí je proto z obavy před alergiemi nahradili žaluziemi. Prach si však nevybírá a usazuje se na nich stejně jako na závěsech. Horizontální a vertikální žaluzie mohou být lepší alternativou pro alergiky pouze tehdy, pokud je pravidelně čistíte.
Jelikož existují různé druhy žaluzií – dřevěné, hliníkové, látkové, odlišný je i způsob jejich čištění.

Vysávání

Vysávání je nejjednodušší způsob jak se zbavit množství prachu, který se na jakýchkoliv žaluziích zachytil. Důležité je použít správný nástavec a nejslabší výkon vysavače, abyste lamely nepoškodili.
Pro větší pocit čistoty ještě můžete žaluzie vyčistit vlhkým hadrem.

A co sprcha?

 Pokud si troufáte, můžete zkusit hliníkové žaluzie osprchovat. Nepoužívejte však příliš silný proud vody, abyste lamely nepolámaly. Následně je budete muset dosucha utřít, aby na nich nezůstaly skvrny od vody.

Jedna po druhé

Žaluzie můžete zbavovat prachu otrocky lamelu po lamele. Práci si zrychlíte, pokud použijete speciální „kartáčky“, kterými zachytíte více lamel najednou. Většina lidí žaluzie čistí tak, že jejich zavře a mokrým hadrem umyje z jedné strany a následně z druhé strany.
Nedostatkem metody je, že musíte pracovat opatrně, abyste lamely nepoškodili a na závěr musíte umýt i okna. Postup vám nezaručí dokonalý výsledek, protože lamely se při zavření překrývají …

Můžete je vyprat

Látkové žaluzie mají výhodu v tom, že je můžete z okna sundat a vyprat. Prát je můžete ve vaně nebo v pračce na šetrném programu. Pak je zavěste a nechte volně vyschnout. Látkové žaluzie však neobcházejte ani při pravidelném úklidu.
Důkladně je vysajte shora dolů z obou stran, abyste odstranili co nejvíce prachu. Pak je přetřete vlhkým hadříkem namočeným ve vodě s trochou octa. Ocet oživí jejich barvu a zlikviduje mikroorganismy.

Parní čistič

Tento pomocník je při úklidu v domácnosti nenahraditelný. Dokáže si poradit se všeličím a výjimkou nejsou ani žaluzie. Zvláště, pokud jde o žaluzie v kuchyni, které kromě prachu na sebe „nabalují“ mastnotu.
Výsledkem je mastný prach, který odolává obvyklému mechanickému čištění. Parní čistič si s tím poradí bez problémů.

Čištění ultrazvukem

Jde o novinku, která je nejrychlejší a nejpohodlnější metodou čištění žaluzií. Ultrazvuk se s úspěchem používá k čištění zdravotnických přístrojů, ve zlatnictví i v optikách. A osvědčil se také při látkových a hliníkových žaluzií.
Čištění probíhá tak, že žaluzie se ponoří do čisticího roztoku. Působením ultrazvuku vznikne množství bublinek, které nečistoty odstraní. Tento způsob čištění realizují jen specializované firmy.

Reklama