Květinové, zeleninové či bylinkové záhony mohou být velmi poutavé, zejména pokud jsou netradičně olemovány. A aby vás to stálo co nejméně, zvolili jsme přírodní materiál. Ten si můžete vlastnoručně nasbírat v zahradě či přírodě.
Stylové bylinky
Bylinkový záhon téměř jako umělecké dílo? Nevěřili byste, ale za takové zajímavé díla z proutí se v některých zemích draze platí. Pokud se na to odhodláte, chce to řádnou dávku kreativity a také trpělivost, ale výsledek stojí za to! Za takové záhony se skutečně nebudete stydět.
Tip
Na výrobu nízkých proutěných plůtky se nejlépe hodí vrbové nebo lískové pruty. Třeba je sklízet brzy na jaře před pučením a hned je i zpracovat. Zatímco jsou čerstvé, jsou ohebné.
Čím olemovat záhony?
1 Na venkově
Zapomeňte na betonové obrubníky, v takové zahradě by nepůsobily přirozeně. Mnohem lepší volbou je proutí, které vám zůstane například po řezu dřevin. Takovými nízkými proutěnými plůtky olemujte větší i menší záhony, případně i solitérní rostliny – vypadá to skvěle. Je to mimořádně zajímavý prvek, ačkoli ne dlouhověký.
2 Vymezení hranic
Některé rostliny mají přirozenou potřebu více se rozrůstat. Když tím trpí jiné rostliny v jejich okolí, třeba invazivním druhem určit hranice. Pomohou vám tlustší dřevěné kolíky – jejich viditelné konce můžete opracovat. Impregnované kolíky zapíchněte co nejhlouběji do půdy. Zdaleka přitom nejde o řešení vhodné jen do venkovského prostředí.
3 Exotický bambus
V zahradě vytvořené ve stylu asijských zahrad se uplatní záhonové okraje z bambusu. Do prostoru tak vnesou trochu exotiky. Aby takové lemování dokonale zapadlo do prostředí, nekombinujte bambusový plůtek s dřevěným.
4 Březová harmonie
Pokud máte na pozemku nebo v jeho blízkosti břízu, která každoročně podstupuje radikální řez, máme pro vás zajímavý tip. Využijte březové větve na výrobu netradičního přírodního plůtku. Konce větví před zapíchnutím do půdy nezapomeňte impregnovat. Březové dřevo ve spojení se zelení je v zahradě nepřehlédnutelné.