Jak vypadá lampa, která splňuje všechno?

0
10
Reklama

Lampa Artichoke splňuje vše, co správné designérské ikoně náleží: kromě toho, že dobře vypadá a bezpečně naplňuje svůj základní účel, vyniká také silnou identitou, které se jen těžko odolává.

Návrh, který mnohým připomíná okvětí jedlého bodláku – artyčoky -, patří k nejznámějším lampám ve světě interiérového designu. A není to jen díky výraznému, snadno rozpoznatelným tvaru. Závěsnou lampu vyvinul v padesátých letech 20. století dánský designér Poul Henningsen. Vzápětí se stala celosvětově populárním osvětlením, zejména díky efektivní svítivosti. Lupeny svítidla Artichoke, soustředně uspořádány kolem centrálního světelného zdroje, totiž působí jako odrazové lopatky: modelují světlo do rozptýlené záře, která vyplňuje okolní prostor. Zároveň však nebrání přímému osvětlení oblasti bezprostředně pod lampou (tedy například plochy jídelního stolu). Svítidlo Artichoke na pohled vypadá jako jednoduchý nápad inspirovaný přírodou, ve skutečnosti je však mistrovským kouskem dovedeným do dokonalosti – vyvrcholením mnohaletého úsilí Poula Henningsen sestrojit ideální světelný "aparát" do moderních příbytků. S experimentálními návrhy přitom tento úspěšný architekt a publicista začal již ve dvacátých letech. Pečlivě studoval možnosti i funkčnost tehdejších lamp a již v roce 1924 přišel s návrhem průkopnického vrstveného stínítka. Soustředné prstence nebo lupeny následně pořádal do přesně určených pozic, aby dosáhl optimální světelný rozptyl, zároveň se snažil zabránit nežádoucímu oslnění a pamatoval na správnou světelnou ergonomii. Poul Henningsen vytvořil celé spektrum excelentních lamp, které se díky dokonale vyladěnému účelu i kráse harmonických tvarů staly nesmrtelnými příklady nadčasového designu – jako klenot mezi nimi vyniká expresivní model Artichoke.

Lampa Artichoke je považována za mistrovské dílo dánského designu 20. století, které ani dnes neztrácí nic ze své výjimečné aury. Vyrábí ji firma Louis Poulsen a zohlednění potřeby současnosti, je adaptována pro použití se světelnými LED zdroji.

Reklama