Smeták, hadr, kbelík, vysavač – kam s tím?

0
343
Reklama

Metla není jen dopravní prostředek, ale především je praktický pomocník při úklidu. Vystavovat pohledem smeták s hadrem není zrovna estetické. Ruku na srdce, i vám doma v koutě překáží vysavač a žehlicí prkno stojí opřená za skříní? Můžete namítnout, že ne každá domácnost disponuje komorou, kde se všechny tyto předměty vejdou. Pátrali jsme a objevili pár opravdu dobrých nápadů, jak všechny tyto pomůcky uklidit tak, aby nepřekážely, ale zároveň byly stále po ruce. Snad se nám tato nerudovská dilema podařila rozluštit.
Uklízíme všichni, někdo více, někdo pouze nárazově, někdo v "pulírovaní" našel smysl života, jiný zase udržuje pořádek pouze s vypětím všech sil. Ale nikdo z nás se tomu nevyhne. Věcí, které na udržování pořádku potřebujeme, stále přibývá a nevystačíme pouze s hadrem a smetákem. Abychom měli všechno pěkně po ruce a přehledně uložené, vyčleníme prostředkem na úklid stálé místo, kterému dáme určitá pravidla.

Základní rozdělení
Samostatné místnosti na úklid – Komora, sklep nebo šatna. Prostor na takové řešení najdeme nejdříve v rodinném domě nebo maximálně ve větším bytě. V objektech starší výstavby se na takové prostory většinou nebral ohled. Byty projektované v posledních letech již většinou mají vyčleněný prostor na podobný účel.
Velké úložné prostory – Vestavěné skříně najdeme obvykle v předsíni nebo hale. Řešení vyžaduje alespoň trochu větší prostor. Aby skříň mohla plnit svou funkci, měla by mít dostatečné rozměry. To znamená, že by se do ní měli bez velkých problémů vejít vysavač, smeták s vědrem, žehlicí prkno. Dále by v ní neměly chybět regálky, přihrádky na čisticí prostředky, hadry a podobné věci, bez kterých se těžko obejdeme.
Malé úložné prostory – Části skříňových sestav například v kuchyňské lince, šatních skříních, komorách – to je už opravdu kompromisní řešení a přistupujeme k němu všude tam, kde šetříme a počítáme s každým centimetrem úložného prostoru. I přes stísněné podmínky třeba prostředky na udržování čistoty někde uložit, nejlépe stranou od ostatního vybavení domácnosti. Ostatní úložné prostory – Prostory pod schodištěm, stavební niky apod. – Zde se nabízí volné pole pro kreativních kutily. I když si ostatní myslí, že v domě už není volné místečko, taková "šikulka" vždy najde skulinku, kam s koštětem.

Nejdůležitější vybavení
Výlevka s přívodem vody – Tuto podmínku nelze vždy dodržet, proto se snažíme, abychom prostor vyhrazený prostředkem na úklid situovali co nejblíže k umyvadlu. Z hygienických důvodů nepoužíváme dřez. Můžeme ho vybavit alespoň sprchovou baterií, kterou používáme na napuštění kbelíku a na vylití špinavé vody použijeme klozetové mísu.
Držáky, police, registry, kontejnery – Díky nim můžeme věci uložit snadno a přehledně. Pomáhají udržovat pořádek tam, kde by se hromadilo hodně zbytečností.
Materiál úložných prostorů
Plasty, kov – snadno se udržují a čistí. Úklid není čistá práce, ale vše musíme udržovat v naprosté čistotě. Například místo, kde stojí odpadkový koš, třeba občas otřít abrazivním krémem a vydezinfikovat. Volíme proto materiály, které jsou vhodné na časté důkladné čištění, nevadí jim vlhko a jsou odolné proti mechanickému poškrábání.
Jednoduchý a bezpečný přístup
Místo by mělo být snadno přístupné a umožňovat dostatečný prostor pro manipulaci s prostředky. Jelikož uklízíme často, mělo by být někde v centru domácnosti a samozřejmě ne ve výšce.
Co vše patří mezi prostředky na úklid
Prostředky na mokré úklid – kbelík a nádoby, mopy, kartáče, utěrky, hadry
Prostředky na suché úklid – smetáky, košťata, lopatky, prachovky Vysavače, nástavce k vysavači, hadice, rezervní kapsy, malý ruční vysavač, parní čistič
Nádoby na odkládání odpadků – recyklujeme, proto bychom měli mít samostatnou nádobu na papír, plast, sklo a další nádobu na jiný nečistý domovní odpad.
Chemické prostředky na úklid a čištění – Detergenty, čisticí prostředky na okna, leštící prostředky na nábytek a podlahu, speciální látky na čištění skvrn a koberců atd.
Ostatní – Textilie, papír, rukavice, schůdky a nástavce atd., Případně volný prostor na žehlící prkno.

Reklama